1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oxana [17]
3 years ago
10

Got confused over some of these calculus problems, any help is appreciated.

Mathematics
1 answer:
Studentka2010 [4]3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

it is D

You might be interested in
PLEASE HELP ITS URGENT. I’m not sure how to do this!! I will mark brainlist!!
elena-s [515]

Answer:

2y+3=5y-6. (Since all sides of rhoumbus are equal)

2y-5y=-6-3

-3y=-9

y=-9/-3

y=3

I hope it helps!!

8 0
3 years ago
What is the ratio 9:189 in lowest terms?
uranmaximum [27]
1:21 divide both digits by 9
5 0
4 years ago
HELPPPPP PLEWSE POINT SLOPE FORMULA
Sergio039 [100]

Answer:

y = -3/4(x+4)

Step-by-step explanation:

The point slope formula is given by

y-y1 = m(x-x1)

where m is the slope and (x1,y1) is a point on the line

y-0 = -3/4(x - -4)

y = -3/4(x+4)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Warmup/Reflection- necessary for attendance
Pepsi [2]

Answer:

x = 7

Step-by-step explanation:

-3 + 2x = 11

(group like terms)

2x = 11 + 3

2x = 14

(divide both sides by 2 to make x stand alone)

2x/2 = 14/2

x = 7

8 0
3 years ago
Please help! Please help!! Please help!!!​
klasskru [66]

Answer:

36 is the answer to the questions

4 0
1 year ago
Other questions:
  • If i make 15 dollars a month and i need 791 dollars how many months will i have to save up for
    12·2 answers
  • Need help with a math question
    7·1 answer
  • PLZZZZ HELPPPPP<br> QUESTION 14 R
    12·1 answer
  • write an equation of the line that passes through the given point(-2,5) and is parallel to the given line 2y=4x-6
    10·1 answer
  • Need help plzzzzzzzz
    8·1 answer
  • Convert 171 lbs into kg​
    13·2 answers
  • A factory has fixed costs of $1,275 per month. The cost of producing each unit of its product is $2.50. Each unit sells for $10.
    15·2 answers
  • A mother gives her son 2 drops of medicine for every 10kg of body weight how much drops does he need if he weighs 22.8kg
    15·1 answer
  • Solve the equation <br> Y +3 = -y + 9
    11·2 answers
  • #13 Please answer the question
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!