1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Solnce55 [7]
3 years ago
6

A store sells 8-foot boards for $2.40 each. What is the cost per foot?

Mathematics
1 answer:
ANTONII [103]3 years ago
5 0

Answer:

8x≤2.40, x ≤ $0.30

Step-by-step explanation:

You might be interested in
4a + (–6b) – 3a + 2b factor the expression
Gemiola [76]

Answer:

a−4b

Step-by-step explanation:

Combine Like Terms:

=4a+−6b+−3a+2b

=(4a+−3a)+(−6b+2b)

=a+−4b

have a great day

5 0
3 years ago
Represent the relationship between the number of copies made and time in seconds in the table
alexdok [17]

Answer:

you need to put  the table

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Javier earns $7.50 per hour and works 20 hours per week. He wants to know how many weeks, w, he will need to work to save
disa [49]

Answer:

8 weeks

Step-by-step explanation:

So first you find out how much money he makes per week, by doing 7.5 x 20 you will find that. Now you need to find how many weeks it will take, find this by dividing 1200 by the amount he makes per week and you will end up with 8.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tickets to a movie cost $8 each. Write an equation for the function that gives the total cost y in dollars for an order of x tic
yanalaym [24]
The equation is most likely y=8t+x
7 0
3 years ago
10.25
Mrac [35]
C. 2g-19.5=40 I think i'm right
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Christine took 3 tests and had an average of 76. She has one more test to take and she wants an average of 80. What is the lowes
    7·1 answer
  • Xyz company has 63,345 boxes in our warehouse.we ship 32,145 of these out. how many do we have left?
    15·2 answers
  • Need help with math
    9·2 answers
  • Please help! Look at the picture.
    7·1 answer
  • Math question! <br> please help ASAP!
    8·1 answer
  • Help plz !!!!!!!!!!!!!!!!
    12·2 answers
  • 7 less than x less than or equal to -1 ?
    10·1 answer
  • I will mark brainliest!!
    8·1 answer
  • Last Friday, Kira and Marcy got dinner at seaside sushi restaurant. Kira ordered 2 prices of tuna and 5 pieces of crab. Marcy or
    10·1 answer
  • Help needed rn i have a few minutes left
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!