1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vova2212 [387]
3 years ago
7

Help me please‼️

Mathematics
1 answer:
aksik [14]3 years ago
4 0

Answer:

a.

500x+0.04=y

400x+0.05=y

for percentages move decimal to the left twice

You might be interested in
1. Maya is selling bracelets and necklaces she made to make money for summer vacation. The bracelets cost $4 and the necklaces c
miv72 [106K]

Answer:

1. B

2.D

Step-by-step explanation:

x = $80 profit made if sold all carrots.

y = $120 if all tomatoes are sold.

3 0
3 years ago
Four gallons of gas cost $16.80. what is the unit rate?
SashulF [63]
1 gallon is $4.20
16.80/5=4.20
4 0
3 years ago
Which function is shown in the graph?
marta [7]

Answer:

f(x)=log5x

x>0

all real number

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which number is equal to 7/10 A. 7 B . 70 C. 0.7 D. 0.07 10 pts
raketka [301]
The right answer is C: 0.7
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Wilma can mow a lawn in 80 mintues.Melissa can mow the same lawn in 120 minutes. How long does it take for both Wilma and Meliss
Luba_88 [7]
There is a formula for that;
Total time = (Worker 1 * Worker 2) / (Worker 1 + Worker 2)
Total time = (80 * 120) / (80 + 120)
Total time = 9,600 / 200
Total time = 48 minutes





4 0
3 years ago
Other questions:
  • Consider the triangle. The measures of the angles of the triangle are 32°, 53°, 95°. Based on the side lengths, what are the mea
    7·1 answer
  • What integer is equivalent to 25^3/2
    12·2 answers
  • PLEASE HELP WILL GIVE POINTS AND MARK BRAINLIEST PLEASE!!!!!!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Mrs. Robinson bought a novel at a bookstore on sale for 20% off its regular price of $29.99. Mr. Chang bought the same novel at
    7·2 answers
  • Please answer it now in two minutes
    15·1 answer
  • What is the surface area of the cube? all sides are 6mm but it only shows 3 sides
    14·2 answers
  • 2y - 4 = 9. What is y?
    15·2 answers
  • Suppose you can work at most a total of 25 hours per week. Baby-sitting, x, pays $6 per hour and working at the grocery store, y
    12·1 answer
  • 11) Krystal and Rob each improved their yards by planting hostas and ivy. They bought their
    12·1 answer
  • What number gives a result of −4 when 10 is subtracted from the quotient of the number and 4?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!