100-80=20
95-20=75
75+1=76
the answer is 76 dunno if that's how you're supposed to get the answer but I checked it so :/
edit I did the wrong calculations, but I got the right answer
Answer:D
Step-by-step explanation:
1
12
12
12
12
12=60
Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
0.5 is the decimal equivalent to 1/2
0.0625
1/4 of a mile is 0.25
0.25 divided by 4 = 0.0625 each