1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nikitadnepr [17]
3 years ago
12

Four friends go out to dinner and decide to split the bill Evenly. Each friend orders a soda for $2.00 an entree for $12.99 and

they all four share a desert for $7.99 how much is the total bill ? How much does each friend owe ?
Mathematics
2 answers:
rodikova [14]3 years ago
4 0
The total bill is 67.96 and each friend owes 16.99
Tanya [424]3 years ago
3 0

Step-by-step explanation:

Cost of 1 soda = 2.00

Four friends = 2.00 x 4 = 8

Cost of 1 entree = 12.99

Four friends = 12.99 x 4 = 51.96

Cost of 1 desert = 7.99

Total cost = 8 + 51.96 + 7.99 = 67.95

Each friend owe = 67.95 ÷ 4 = 16.9875

You might be interested in
Lian has $1.00. She has only nickels and dimes. Lian has twice as many dimes as nickels. How many dimes does she have?
Anna11 [10]

Answer: 8

Step-by-step explanation:

Given

Lian has \$1.00 and she has twice as many dimes as nickels

Suppose she has x nickels

So, the number of dimes is 2x

Nickel is equivalent to 5 cents and dime is equivalent to 10 cent

\therefore \ x(0.05)+2x(0.1)=1\\\Rightarrow 0.05x+0.2x=1\\\Rightarrow 0.25x=1\\\Rightarrow x=4

Therefore she has 8 dimes with her.

5 0
3 years ago
Jefferson Middle School needs to see a 300% gain in PTO fundraiser
Ronch [10]

Given parameters:

Percentage gain = 300%

Selling cost last year = $2420

Unknown:

Selling cost this year  = ?

Solution:

To solve this problem;

     Profit percent  = \frac{Selling cost this year - Selling cost last year}{Selling cost last year} x 100

      300 = \frac{S - 2420}{2420}  x 100

      3 = \frac{S - 2420}{2420}

         S- 2420 = 7260

          S = $9680

To make a 300% gain, Jefferson Middle school needs a $9680 from fundraiser sales this year.

6 0
3 years ago
Devon is trying to find the unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99. His sister says that at that price, each drink w
docker41 [41]

Answer:

Step-by-step explanation:

Devon's sister is incorrect.

Note 6 drinks thats cost $2.99

2.99 divided by 6 is $0.50

Thus each drink is approx. $0.50

She would find it if she divided total number of drinks by the total price

4 0
3 years ago
I need help with my math homework. The questions is: Find all solutions of the equation in the interval [0,2π).
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

\frac{7\pi}{24} and \frac{31\pi}{24}

Step-by-step explanation:

\sqrt{3} \tan(x-\frac{\pi}{8})-1=0

Let's first isolate the trig function.

Add 1 one on both sides:

\sqrt{3} \tan(x-\frac{\pi}{8})=1

Divide both sides by \sqrt{3}:

\tan(x-\frac{\pi}{8})=\frac{1}{\sqrt{3}}

Now recall \tan(u)=\frac{\sin(u)}{\cos(u)}.

\frac{1}{\sqrt{3}}=\frac{\frac{1}{2}}{\frac{\sqrt{3}}{2}}

or

\frac{1}{\sqrt{3}}=\frac{-\frac{1}{2}}{-\frac{\sqrt{3}}{2}}

The first ratio I have can be found using \frac{\pi}{6} in the first rotation of the unit circle.

The second ratio I have can be found using \frac{7\pi}{6} you can see this is on the same line as the \frac{\pi}{6} so you could write \frac{7\pi}{6} as \frac{\pi}{6}+\pi.

So this means the following:

\tan(x-\frac{\pi}{8})=\frac{1}{\sqrt{3}}

is true when x-\frac{\pi}{8}=\frac{\pi}{6}+n \pi

where n is integer.

Integers are the set containing {..,-3,-2,-1,0,1,2,3,...}.

So now we have a linear equation to solve:

x-\frac{\pi}{8}=\frac{\pi}{6}+n \pi

Add \frac{\pi}{8} on both sides:

x=\frac{\pi}{6}+\frac{\pi}{8}+n \pi

Find common denominator between the first two terms on the right.

That is 24.

x=\frac{4\pi}{24}+\frac{3\pi}{24}+n \pi

x=\frac{7\pi}{24}+n \pi (So this is for all the solutions.)

Now I just notice that it said find all the solutions in the interval [0,2\pi).

So if \sqrt{3} \tan(x-\frac{\pi}{8})-1=0 and we let u=x-\frac{\pi}{8}, then solving for x gives us:

u+\frac{\pi}{8}=x ( I just added \frac{\pi}{8} on both sides.)

So recall 0\le x.

Then 0 \le u+\frac{\pi}{8}.

Subtract \frac{\pi}{8} on both sides:

-\frac{\pi}{8}\le u

Simplify:

-\frac{\pi}{8}\le u

-\frac{\pi}{8}\le u

So we want to find solutions to:

\tan(u)=\frac{1}{\sqrt{3}} with the condition:

-\frac{\pi}{8}\le u

That's just at \frac{\pi}{6} and \frac{7\pi}{6}

So now adding \frac{\pi}{8} to both gives us the solutions to:

\tan(x-\frac{\pi}{8})=\frac{1}{\sqrt{3}} in the interval:

0\le x.

The solutions we are looking for are:

\frac{\pi}{6}+\frac{\pi}{8} and \frac{7\pi}{6}+\frac{\pi}{8}

Let's simplifying:

(\frac{1}{6}+\frac{1}{8})\pi and (\frac{7}{6}+\frac{1}{8})\pi

\frac{7}{24}\pi and \frac{31}{24}\pi

\frac{7\pi}{24} and \frac{31\pi}{24}

5 0
3 years ago
4(x+2)=4x+8 need help
alisha [4.7K]

Answer:

The answer is all real numbers

Step-by-step explanation:

4(x + 2) = 4x +8

Distribute the 4:

4x + 8 = 4x + 8

Then subtract 4x and 8 from both sides

0 = 0

This statement is true so its all real numbers

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify 1-2 (-3+x) +x
    11·2 answers
  • Janet saved 22 dollers one month and 39 dollars the next month she wants to buy a bicycle that costs $100 about how much more mo
    9·2 answers
  • Is 100 in greater,less, or equal to 3 yd 1 ft
    10·1 answer
  • A regulation girls fast pitch softball diamond has bases that are 60 feet apart. A regulation professional baseball diamond has
    10·1 answer
  • Artie uses 1 1/3 yards of rope to make the bottom of his hammock stronger. He also uses 10 inches of rope to make each of 4 sepa
    6·1 answer
  • HELP!!!! <br> What is the area of the shaded region?
    12·2 answers
  • Can somebody help me with problem
    5·1 answer
  • Can someone help me with theses questions
    13·2 answers
  • Emma buys a game for $26.84 she gives the clerk $30.00. List Emma’s change using the least amount of dollar bills and coins
    14·2 answers
  • Zack and Antonio are on the track team. Zack ran 108 miles over 9 weeks, running the same distance each week. Antonio ran 91 mil
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!