1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex73 [517]
2 years ago
6

A school is printing tshirts for their students. They have received 2 pricesfrom 2 companies. Company A says they will print 16

tshirts for $40. Company B days they will print 84 tshirts for $140. Which company is selling t shirts at a better price?
Mathematics
1 answer:
Goshia [24]2 years ago
8 0
Company B is selling at a better price.
You might be interested in
Each leg of a 45°-45°-90° triangle measures 12 cm what is the hypoyenuse
lubasha [3.4K]
To find the hypotenuse in a 45-45-90 triangle multiply the legs by \sqrt{2}
So...
The leg is 12 the hypotenuse is 12\sqrt{12}
5 0
3 years ago
1. 15 - (r +3 - 4) for r=3<br> @ 10<br> ® 7<br> 015
chubhunter [2.5K]

Answer:

3 add 1013 hay so youre welcome hoop

Step-by-step explanation:

just add it up

3 0
3 years ago
Solve for x when 4x+16/12=x-4
stira [4]

Answer:

In short, Your Answer would be either 1 or 7

Step-by-step explanation:

|4x + 12| = 16

As it is in modulus function, it could be either +ve or -ve

4x+12 = 16   OR   4x - 12 = 16

4x = 16-12    OR   4x = 16 + 12

4x = 4           OR   4x = 28

x = 4/4     OR  x = 28/4

8 0
2 years ago
Need help. please give me a legit answer.
LekaFEV [45]
Theyre all labeled correctly, what exactly is the question?
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are the solutions to the following equation? select all that apply. 0= x^2 - x + 5
Dominik [7]

Answer:

I think it is a and f i could be wrong

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • An international company has 13,700 employees in one country. If this represents 21.1% of the company's employees, how many empl
    10·1 answer
  • ?????????????????????
    5·1 answer
  • A grocery store sells milk for $1.28 per 64 ounces. What is the price per ounce?
    13·1 answer
  • Pleaseer❤️❤️ help me
    10·1 answer
  • URGENT NEED HELP
    14·2 answers
  • What is the area of a circle with a diameter of 8​
    7·1 answer
  • I NEED THIS ASAP I HAVE TROUBLE WITH IT PLEASEEEEEEEEEEE!!!!!!!!
    11·2 answers
  • Blake and Josh are both saving money for a new bike. The ratio of Blake's savings to Josh's savings is 3:1. If they have saved $
    8·1 answer
  • Fjjfnd djdndjdnndnddn dndnxndn
    12·2 answers
  • A worker gets paid overtime at the rate of normal time plus one third. One week he works 40 hours of normal time and 6 hours ove
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!