1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
siniylev [52]
2 years ago
12

You can drive 420 miles on 20 gallons in 6 hours. How far can you drive on 1 gallon?

Mathematics
2 answers:
Svetllana [295]2 years ago
7 0

Answer:

21 miles

Step-by-step explanation:

20 gallons = 420 miles

Divide by 20

1 gallon = 21 miles

arlik [135]2 years ago
6 0
420 miles take 20 gallons so 1 gallon is 420 divided by 20=21miles
You might be interested in
Find the mean absolute deviation (MAD) of the data in the pictograph below
mezya [45]

Answer:

16

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A jacket usually sells for $66.00. If the jacket is 30% off, and sales tax is 8%, what is the total price of the jacket, includi
RideAnS [48]

Answer:

$50.54

Step-by-step explanation:

$66.00 x .30 = $46.80 x .08 = 3.74 + 46.80 = $50.54

7 0
3 years ago
gerald spent $5.12 for a drink and a sandwich his drink cost $1.30 did he have a ham sandwich for $3.54 a tuna sandwich for $3.8
Korolek [52]
5.12-1.30= your answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
One - eighth of 7.92 x 10^10
liraira [26]
The answer is 9900000000 (thats 8 zeros) What you do is you find 10^10 which is 10000000000 (ten zeros) and multiply that by 7.92 to get 79200000000 then you just multiply it by 1/8 to get the answer.
3 0
3 years ago
The table shows the profit ( in thousand) for each month of a business. Which power regression function best describes the data?
soldi70 [24.7K]

Answer:

the correct answer is A.

Step-by-step explanation:

Hope it will help you..

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the system of equations given below. x+2y=-4 2x+3y=1
    14·1 answer
  • Mike's soccer team went out for pizza after the game. Each pizza cost $12.99, and the team bought 5 pizzas.
    8·1 answer
  • 10 = 4 + c Question 1 options: c = 2 c = 6 c = 12 c = 14
    8·2 answers
  • What is five plus three
    8·2 answers
  • Help asap!!!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • This one is also giving me a hard time
    11·1 answer
  • jane spend $42 for her for shoes this was $14 less than twice what she spent for a blouse how much was the blouse​
    5·1 answer
  • Please solve this I need help
    12·1 answer
  • How can you find the measure of the third angle of a triangle if the other two measures are known?
    13·2 answers
  • A small bowl of vanilla ice cream may contain 108 calories from fat alone. If 1 gram of fat is equivalent to 9 calories, how man
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!