1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kobusy [5.1K]
4 years ago
11

Find the unit rate. $33.63 for 9 1/2 gallons of gas

Mathematics
2 answers:
Lina20 [59]4 years ago
7 0

3.54 is the answer. First you need to convert 9 1/2 as decimal, so it would be 9.5 then divide the 2 numbers!

Hope this helped!

Pachacha [2.7K]4 years ago
3 0
$3.54 per gallon there ya go
You might be interested in
Which expression is equivalent to 2(-3x + 5)?​
lawyer [7]

Answer:

−6x+10

Step-by-step explanation:

2×−3x+2×5

−6x+2×5

−6x+10

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Complete the conversion. Enter your answer in the box.<br> 8 pt = __ c
Shtirlitz [24]

Answer:

16 cups

Step-by-step explanation:

there are 2 cups in a pint

8x 2= 16

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASEEEEE help I me I will give you BRAINLEST!!!
Tasya [4]

Answer:

(-2,-2)

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an expression that equals 24 include an exponent
pogonyaev

Answer:

(4^2)+8

4 times 4 is 16,

16 plus 8 is 24.

3 0
4 years ago
Reflex angle of 95 degrees
Helen [10]

Step-by-step explanation:

a a reflex angle is more than 180° but less than 360° so in this case the reference angle of 95 degrees we are going to take 360° - 95 degrees to get255°

8 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the y intercept of the quadratic equation f(x)=(x-8)(x+3)?
    5·1 answer
  • On a game show, you get to throw a dart at a circle of radius 50 inches. If you miss, you get to throw again until you hit the c
    11·1 answer
  • Wendy wants to put a wallpaper border around her bedroom. The room has two walls that each measure 10 feet 5 inches and two wall
    13·1 answer
  • Show 12×12.5 step-by-step
    15·1 answer
  • 35. A production facility employs 20 workers on the day shift, 15 workers on the swing shift, and 10 workers on the graveyard sh
    6·1 answer
  • HELP! WILL MARK BRAINLIEST, PAST DUE!!!
    14·1 answer
  • Consider the equation and its solution.10 pt
    9·2 answers
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPFind m
    7·1 answer
  • If baby potatoes costs 1.62 and if green beans costs 2.54 and vera bought 2.625 pounds of potatoes and 1.5 pounds of green beans
    12·1 answer
  • A shelf storage center has many storage rooms that are 6 feet wide, 10 feet deep, and 12 feet high. What is the volume of the ro
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!