1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aniked [119]
4 years ago
5

What is the Value of the rational expression below when X is equal to 3?

Mathematics
1 answer:
Serhud [2]4 years ago
3 0
First, you would have to plug 3 into the equation
15-(3)/9-(3)
Then do the math
12/6
This can be simplified, since 12 and 6 are divisible by 6, which is their greatest common factor
2/1
So the answer is D. 2

Hope this helps!
You might be interested in
A 2-pound bag costs 1.88 what is the unit rate?
fgiga [73]

Answer:

$0.94 per pound

Step-by-step explanation:

To find the unit rate, make an equation and simplify it.

<em>2 pounds = $1.88</em>

<em>1 pound = ($1.88 ÷ 2) $0.94</em>

Hence, It costs <em>$0.94 per pound</em>

3 0
3 years ago
Which graph represents the function f(x) = - |x - 2| - 1?
HACTEHA [7]

Answer:

nsgs6

68÷9

02_3

73929

Step-by-step explanation:

8282×627=628373

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
1. Congruent triangles are ______ similar
Afina-wow [57]
Similar triangles are Sometimes Similar
3 0
3 years ago
If 5-3(2a+1)=-4a+10, what is the value of a+2​
AlekseyPX

Answer:

-2

<em>BRAINLIEST, PLEASE!</em>

Step-by-step explanation:

5 - 3(2a + 1) = -4a + 10

5 - 6a - 3 = -4a + 10

2 - 6a = -4a + 10

-2a = 8

a = -4

-4 + 2 = -2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the equation in standard form 2x^2=5x+6
FrozenT [24]

Answer:

2x^{2} =5x+6\\

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • (Please Hurry!) Which expression is equivalent to the following complex fraction?
    14·1 answer
  • What percent of 185 is 35
    6·2 answers
  • Sebastian scored a 94% on a test. Frankie answered 43 questions correctly out of 50 total questions. Who scored higher on the te
    14·2 answers
  • 12
    14·1 answer
  • Residents in a city are charged for water usage every three months the water bill is computed from a common fee along with the a
    15·1 answer
  • What is the difference between -6 and -3 on a number line?
    5·2 answers
  • Con un diámetro de 4x y un ares de 28.26cm cual es el valor de X
    13·1 answer
  • The clothing store marked down all their shirts by 30%. If a shirt originally cost $24, what is the sale price of the shirt?
    6·1 answer
  • Please someone help me please due in 10 min
    8·2 answers
  • Before last week's baseball game, Darnell did 50 knee lifts in 2 minutes.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!