1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marianna [84]
3 years ago
14

Sue Anne owns a medium-sized business. The probability model below describes the number of employees that may call in sick on an

y given day. What is the mean number of employees calling in sick each day?
probability model with number of employees sick in column 1. The probabilities are in column 2.
X
Number of
Employees Sick P(X)
0 0.05
1 0.40
2 0.30
3. 0.30
4. 0.05
Mathematics
1 answer:
Masja [62]3 years ago
4 0

Answer:

The mean is  \mu  = 2.1

Step-by-step explanation:

The mean number of employees calling sick per day can  be mathematically represented as

       \mu  = 0* 0.05 + 1 * 0.40 + 2 * 0.3 + 3 * 0.3 + 4*0.05

      \mu  = 2.1

You might be interested in
A client has asked you to put together a quote for converting their Oast House.
Arturiano [62]

Answer:

brainliest plss!!

Step-by-step explanation:

jkhujmmmmmjhhhhh

8 0
2 years ago
3.7 pounds of meat costs $20.35. What is the price per pound?<br>​
Zepler [3.9K]

Answer:

$5.5 per pound of meat

Step-by-step explanation:

$20.35 ÷ 3.7 = $5.50

Hope this is helpful

3 0
2 years ago
Which expression represents the algebraic phrase “nine times a number plus thirteen”? A. 9 - y + 13
kirza4 [7]
C. 9y + 13
9y is the same as 9 times y (a variable representing a number), + 13
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rocco has a weekly reading schedule, reading for 4 hours per day on some days and 2 hours per day on the other days. He reads a
Ilya [14]

Answer:

hm

Step-by-step explanation:

and then I say no one knows where I I am to find it and then he

7 0
3 years ago
Jan buys x pounds of apples for $6. The apples cost $2 per pound. The cost can be modeled
oksian1 [2.3K]

Answer: idk

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the opposite of - 4
    11·2 answers
  • What is the area of a regual octagon with sides five times as long?
    6·1 answer
  • A supplier delivers an order for 20 electric toothbrushes to a store. By accident, three of the electric toothbrushes are defect
    11·1 answer
  • What is the slope of the line represented by the equation y= 4/5x-3
    15·1 answer
  • I'm trying to report an issue to brainly but it won't let me do any of you know what goes there?
    15·1 answer
  • Convert solar days into minutes​
    8·1 answer
  • 4x + 6 - x = 7 + 2 x
    7·2 answers
  • Given that f(x) = x2 – 14x + 45 and g(x) = 2 – 9, find f(x) – g(x) and
    8·1 answer
  • Three more than twice a number is nine
    15·2 answers
  • What are the vertical and horizontal asymptotes for the function
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!