1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ilya [14]
3 years ago
13

Michelle is making throw pillows to decorate her couch. She is going to make two square pillows that are each 2 feet by 2 feet a

nd three triangular pillows that are 1 foot on each side. She wants to use the same trim around each pillow. How many feet of trim will she need for all the pillows?
Mathematics
1 answer:
lesantik [10]3 years ago
3 0

ok so for the 2 ft pillows the perimeter would be 8 ft and for the 1 ft pillows the perimeter would be 3 ft. So you would need 8(2)+3(3)=16+9=25 so she needs 25 feet of trimming.

You might be interested in
Solve 16x + 9 = 9y – 2x for y.<br> y =
liberstina [14]
Y= 2x + 1, hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me figure out what’s 18 3/4 as a decimal
dmitriy555 [2]

Answer:

18.75

Step-by-step explanation:

If you covert this into a mixed fraction it would be 75/4 (4*18 is 72 then add the 3 in the numerator) then divide, 75/4 = 18.75 (sorry if explanation is bad)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 2-gallon jug of juice costs $10.88. What is the price per cup?
Elodia [21]

Answer:

it's ¢.34

Step-by-step explanation:

a gallon has 16 cups

since there are two gallons that's 32

the price of the two gallons divided my 32 is how much each cup would be so 10.88/32 would be ¢.34

3 0
3 years ago
A taxi charges $7.50 plus $0.45 per mile.
poizon [28]
$7.50(2)=$15.00 (She takes the taxi twice, and its $7.50 each time she takes it)
$0.45(16)+$0.45(8)=$10.80 (Each mile is $0.45, she goes 16 miles on the way to work, and only 8 miles on the way home. Since she walks half way and  takes the taxi the other half. Half of 16 is 8)
$15.00+$10.80=$25.80
Alexis pays $25.00 per day for her taxi rides.
6 0
3 years ago
7.1 + 16.04 – .2 = ?
skad [1K]
The answer is 22.94 because of reasons and math and decimals and stuffy I'm not going to go in to detail somebody else can because I'm not with the math stuff
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • In scientific opinion polling, a random sample is used to avoid:
    9·2 answers
  • Which arc is a minor arc?
    12·1 answer
  • Plz read the question then solve
    10·1 answer
  • a line passes through the point (-8,-4) and a slope of -5/4. write an equation in slope-intercept form for this line.
    5·1 answer
  • A population of bacteria doubles every 15 hours. initially, the population of bacteria is 40. What is the population of bacteria
    9·1 answer
  • Please help <br><br>number 3 through 4​
    15·1 answer
  • Two-variable linear equations 2x – 5y = 20
    8·1 answer
  • 50 POINTS!! Please please help find height and volume of pyramid!!!
    7·1 answer
  • Select all the fractions that are represented by a repeating decimal .
    14·1 answer
  • I need help with this
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!