1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
faltersainse [42]
3 years ago
9

The length of a rectangle is three inches shorter than four times the width. If the perimeter of the rectangle is 96 inches, det

ermine the length and width of the rectangle.
Mathematics
1 answer:
Ne4ueva [31]3 years ago
4 0

Answer:

Width = 10.2 inches

Length = 37.8 inches

Step-by-step explanation:

Let's look at it this way:

length = l

width = w

2l + 2w = 96

l = 4w - 3

substitute.

2(4w - 3) + 2w = 96

Solve for w.

8w - 6 + 2w = 96

10w = 102

w = 10.2

10.2 * 4 = 40.8

40.8 - 3 = 37.8

l = 37.8

You might be interested in
What is the answer i need help
Katyanochek1 [597]

Answer:

3

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What is the diameter of a circle if the circumference is 11?​
Gennadij [26K]

Answer:

d≈3.5

Step-by-step explanation:

d= C/π =11/π≈3.50141

Brainliest plz

7 0
3 years ago
Simplify 2b –7+3+4 –+3
Y_Kistochka [10]

Answer:

Hope this helps :-)

Step-by-step explanation:

<h3>I don't know which one it is, but the answer to the one in the picture is </h3><h2>4b+14</h2><h3>and the answer to the one on brainly is </h3><h2>2b-3</h2>
4 0
1 year ago
Read 2 more answers
the price of an item has increased 15% since last year. However l a person can buy the item for a 25%employee discount. The empl
Fiesta28 [93]

Let us assume last year the price of the item = $x.

After increase in price by 15% the new price = x + 15% of x = x+ 0.15x = 1.15x.

There is a 25% discount for employee.

25% of 1.15x = 0.25 × 1.15x = 0.2875 x.

Price after discount = 1.15x - 0.2875 x = 0.8625x.

The employee pays $172.50.

Therefore,

0.8625x = 172.50.

Dividing both sides by 0.08625.

\frac{0.8625x }{ 0.8625} =\frac{172.50}{0.8625}

<h3>x=200.</h3><h3>Therefore, last year the price was $200.</h3>
8 0
3 years ago
The weight of 1000 identical samples of a substance is 1 pound what is the weight of 10 samples
fenix001 [56]

is .001 pound

this is the correct answer

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Which fraction is greater than 4/8?
    14·1 answer
  • (8 2/5 ÷x+3 5/9)÷4 1/6=1 1/3
    15·1 answer
  • (Press this if you don't see it) I need help on number six and seven.
    15·1 answer
  • What is the answer to this question 2+2=4-1=?
    13·1 answer
  • Find the value of 9 - 6x when x = -9.
    8·2 answers
  • 3. A local fast food restaurant takes in $9000 in a 4 hour period. Write a direct variation equation
    14·1 answer
  • Complete the ordered pairs (9,...), (..., 71) for the equation.<br> y= 10X-9
    6·1 answer
  • What is 442.1 × 11 =​
    12·1 answer
  • 356÷3<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%203%20%5Csqrt%7B333%7D%20" id="TexFormula1" title=" 3 \sqrt{333} " alt=" 3 \sqrt{333
    11·1 answer
  • A bakery sells yesterday's bagels for a discounted rate of $2.64/dozen. What is the price per bagel?​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!