Answer:
$0.25
Step-by-step explanation:
Divide the cost by the amount.

Therefore, the cost of each chocolate bar is $0.25.
Answer:
The traditional scale consists of two plates or bowls suspended at equal distances from a fulcrum. One plate holds an object of unknown mass (or weight), while known masses are added to the other plate until static equilibrium is achieved and the plates level off, which happens when the masses on the two plates are equal. The perfect scale rests at neutral. A
It should be noted that a polygon that's inscribed in a circle has each vertex on the outer figure.
<h3>What is a polygon?</h3>
It should be noted that a polygon simply means a plane figure that has a finite number of straight line segments.
In this case, a polygon that's inscribed in a circle has each vertex on the outer figure. Also regular polygons can be inscribed in a circle.
Learn more about polygon on:
brainly.com/question/24966296
Answer:
217648314.791
Step-by-step explanation:
Answer:
C
Step-by-step explanation:
The sum of the angles is 90
2x + x = 90
3x = 90
x = 30
the angle ABC is 2x, so it means that is the double of x, so it is 60 degrees