1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valentinak56 [21]
3 years ago
6

Suppose the production of cotton causes substantial environmental damage because the pesticides used by cotton farmers often mak

e their way into nearby rivers and streams, and are very harmful to fish and other wildlife. If cotton farmers do not have to pay for the environmental damage caused by the pesticides used to grow cotton, then the market equilibrium price will be ______ and the market equilibrium quantity will be
Business
1 answer:
Kipish [7]3 years ago
5 0

Answer: C. inefficiently low; inefficiently high

Explanation:

If the cotton farmers are not made to pay for the damage that their pesticides cost then they will maintain production at a relatively high level because their input costs will be relatively low. As a result of this high level of production, the price of the goods will be relatively low as well. The point at which both market equilibrium quantity and price are at in this scenario are considered inefficient because they are not taking into account, the true cost of production being the effects of the pesticides being used.

However, if they are made to pay for this negative externality that they are the cause of, it will increase their production cost and force them to reduce production to keep these costs low. As they reduce production, the market price will increase as supply is less.

You might be interested in
A company desires to sell a sufficient quantity of products to earn a profit of $280000. If the unit sales price is $16, unit va
Alex Ar [27]

Answer:

$270,000

Explanation:

Data provided

Quantity of products = $280,000

Total fixed costs = $800,000

Unit sales price = $16

Variable cost = $12

The computation of units must be sold is shown below:-

Contribution per unit = $16 - $12

= $4 per unit

Units must be sold = (Quantity of products + Total fixed costs) ÷ Contribution per unit

= ($280,000 + $800,000) ÷ $4

= $1,080,000 ÷ $4

= $270,000

7 0
2 years ago
The net income reported on the income statement for the current year was $240,000. Depreciation was $50,000. Accounts receivable
Ilya [14]

Answer:

a. $337,000

Explanation:

Calculation to determine How much cash was provided by operating activities

Using this formula

Cash provided by Operating activities=Net income+Depreciation+Account receivable+Inventories decreased -Prepaid expenses+Accounts payable increased

Let plug in the formula

Cash provided by Operating activities=$240,000 + $50,000 + $10,000 + $30,000 - $1,000 + $8,000

Cash provided by Operating activities=$337,000

Therefore the cash provided by operating activities was $337,000

3 0
3 years ago
Protecting intellectual property rights can result in new inventions that help the economy to grow. True False
Nostrana [21]
True hope this answers this question
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A movie production studio incurred the following costs related to its current movie: Purchased office supplies on account: $36,0
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

S/n   General Journal                   Debit        Credit

a.      Office supplies                  $36,000

              Account payable                              $36,000

b.      Work in process                $22,509  

              Office supplies                                 $22,509

c.      Manufacturing overhead   $7,550  

              Office supplies                                  $7,550

d.     Work in process                  $32,503,220

               Wages payable                                $32,503,220

e.     Manufacturing overhead    $574,327

               Wages payable                                $574,327

f.      Manufacturing overhead     $957,320

                Utilities payable                               $957,320

g.      Work in process                  $3,250,322

                 Manufacturing overhead                $3,250,322

4 0
2 years ago
On May 7, Jernigan Company purchased on account 640 units of raw materials at $15 per unit. During May, raw materials were requi
Tema [17]

Answer:

Date               Account Title                                              Debit               Credit

May 7             Materials                                                 $9,600

                      Accounts Payable                                                            $9,600

<u>Working:</u>

= Units purchased * cost per unit

= 640 * 15

= $9,600

As the goods were purchased on account, they will be sent to accounts payable. Materials are assets so they will be debited when acquired.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Equilibrium is when the quantity demanded is no longer equal to the quantity supplied true or false
    9·1 answer
  • Under Treasury Circular 230, which of the following actions of a CPA tax advisor is characteristic of a best practice in renderi
    13·1 answer
  • What must two people who want to trade with each other have in a barter economy?
    13·1 answer
  • Leahy Corp. sells $300,000 of bonds to private investors. The bonds are due in five years, have an 6% coupon rate, and interest
    8·1 answer
  • The passage is primarily concerned with(A) evaluating a method used to test a particular scientific hypothesis(B) discussing exp
    8·1 answer
  • In which category do commodities belong?
    7·2 answers
  • Which of the following is true at the​ long-run equilibrium in a monopolistically competitive​ market? A. Each​ firm's output is
    14·1 answer
  • The distinction between a current asset and other assets: Multiple Choice is based on the ability to determine the current fair
    12·1 answer
  • Developing an understanding of cultural implications can greatly improve workplace interactions in the long run, resulting in im
    9·1 answer
  • DailyFinance.com reported one $40 share of Coca-Cola’s stock bought in 1919, with dividends reinvested, would be worth $9.8 mill
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!