2) Lisa is ordering sand from the Internet, On one site she found sand on sale for
1 answer:
For this case we must find the unit cost (dollars per pound) of each site and then compare.
We take into account that:
1kg equals 2.205 pounds
So, we have:
Site 1:

Site 2:

So, the unit cost is:

Thus, the best deal is on site 2.
ANswer:
The best deal is on site 2.
You might be interested in
Answer:
b.
The unit prices are based on the cost of the whole package, so divide each base cost by each unit price to get comparable units.
Step-by-step explanation:
3/5/5
3/5/5/1
(3/5)(1/5) - flip when dividing
3/25
The answer to this question is 82
Answer:
Step-by-step explanation:
One equivalent expression is 7^6: 7 is used as a multiplicand 7 times.
Another equivalent expression would be (7^2)(7^5). Note that 2 and 5 add up to 7.
Answer:
11 orders per day
Explanation:
99 / 9 = 11