1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
OLga [1]
3 years ago
9

What is the equation in point form of the line that passes through the point (2,6) and has a slope of 2

Mathematics
1 answer:
andriy [413]3 years ago
4 0

point slope form

y-y1 = m(x-x1)

y-6 = 2(x-2)

from the answers shown, should the slope be 5?

then the answer would be

y-6 = 5(x-2)

Choice A

You might be interested in
I need help before with this before 12:00 am
frutty [35]

Answer:

7.18 light-years

Step-by-step explanation:

6.8 x 10^13 = 68,000,000,000,000

9.46 x10 ^12 = 9,460,000,000,000

6.8 x 10^13  *  1 light year / 9.46 x 10^12 = 7.188 light years.

Have a Merry X-MAS Plz MArk Branilest

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please, I need to know how this question is done. please
oksian1 [2.3K]

subsitute x = 6 into the lengths

3(6) -7

18 - 7

11cm

(6) + 5

11cm

therefore it is a square when x = 6 because the sides are all equal

8 0
2 years ago
In the triangle abc the side length side are bc=14 and ac=7 whats b
olga2289 [7]

hope this helps you mate

8 0
2 years ago
Rosa had $275. This table shows the items she purchased from the mall.
Serjik [45]
Upload a pic so we can help
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality.
Flauer [41]
-2p<span><20-4
-2p</span><span><16
thus,
p</span><span>>-8</span>
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A pizza baker uses 2.5 cups of flour to make each large pizza. If f represents the number of cups of flour, which equation model
    6·1 answer
  • What are the values for x when [2x+2]=9?
    15·2 answers
  • Find the x-intercept and the y-intercept of the graph of the equation 11x+12y=8
    13·1 answer
  • Whats the answer when you divide £680 by 10%
    7·1 answer
  • 4. If it costs $18 for 24 pounds of grapes, how much would 8 pounds cost? What is the unit rate?
    8·1 answer
  • 15) What is the measure, in degrees, of an angle that is equivalent to 3/360 of a circle
    6·1 answer
  • How do we get to the vertex if this is the function: n(x)= |-1/3x + 1| =2 ??
    12·1 answer
  • A two-year prepaid membership at Gym A costs $250 for the first year plus $19 per month for the second year. A two-year prepaid
    13·2 answers
  • Rewrite (7/9) ^-1 without an exponent
    8·2 answers
  • If the mine winch drum diameter is 6 m, calculate how far the cage will drop for each single rotation of the drum.use formular c
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!