1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ValentinkaMS [17]
3 years ago
10

Find the standard deviation of the set. (The mean has already been found as 30)

Mathematics
1 answer:
Nikolay [14]3 years ago
5 0

Answer: I need more details plz

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Round to the nearest tenth 6.2x+1.2=8.9
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

x = 1.2...

Step-by-step explanation:

Start with the given equation and isolate the variable.

6.2x + 1.2 = 8.9

Subtract 1.2 from each side:

6.2x = 7.7

Divide each side by 6.2:

x = 1.2...

7 0
3 years ago
A car traveled 150 miles on 5 gallons of gas. Find the unit rate.
Sauron [17]

Answer:

30m per gallon

Step-by-step explanation:

150m/5g= 30m/g

8 0
2 years ago
Yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. What price did she pay for each pound of pretzels?
Furkat [3]

Answer:

The first step is to multiply by a power of 10, so the divisor is a whole number.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The bigger of two numbers is four more
Otrada [13]

Answer:

X=the smaller

y=the larger

The bigger of two numbers is four more than the smaller, then:

y=x+4

one more than twice the smaller is the same as the larger, then

1+2x=y

We have the following system of equations:

y=x+4

y=2x+1

We solve this system by equal values method:

x+4=2x+1

x-2x=1-4

-x=-3

x=3

We find the value of "y"now:

y=x+4

y=3+4

y=7

the values of x and y are:

x=3

y=7

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
5:35-5:52 I need how much minutes from 5:35 from 5:52 please answer
Greeley [361]
Since these both are on the same hour we'll ignore the 5. We end up having :35 and :52. We'll subtract 35 from 52 which gives us 17. The answer to this is 17 minutes.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • oceanside bike rental shop charges 16 dollar fixed fee plus 9 dollars an hour for renting a bike . jessica paid 61 dollars to re
    11·1 answer
  • Is the answer English?
    9·1 answer
  • Someone please help me.!
    6·1 answer
  • What’s the difference of dependent variable and independent variable
    13·2 answers
  • Find the missing side lengths
    11·1 answer
  • What is the slope of the line with equation y−3= -1/2 (x−2)?
    11·1 answer
  • An approximate solution to an equation is found using this iterative process
    11·1 answer
  • New ear buds cost $48. There is a 10% discount. What is the new cost?
    12·2 answers
  • Solve the formula B=(R+M)/2 for R
    15·1 answer
  • The\ value\ \ of\ x\ \ is\ a\ third\ of\ the\ value\ of\ 45-10x
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!