1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
aleksklad [387]
2 years ago
11

Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour

Mathematics
2 answers:
Aloiza [94]2 years ago
8 0
Since there is 60 minutes in an hour
you multiply 0.05 by 60 which equals
<u>$3</u>
Crank2 years ago
3 0
An hour has 60 mins multiply it with 0.05 and you get $3
You might be interested in
What is the equation of the line that passes through the point (-6, -8) and has a slope of 1/3
ivanzaharov [21]

Answer <u>(assuming it can be in point-slope form)</u>:

y + 8 = \frac{1}{3} (x+6)

Step-by-step explanation:

With the given information, we can use the point-slope formula, y-y_1 = m (x-x_1), to write the equation of the line. Substitute values for the m , x_1, and y_1 in the formula to do so.

The m represents the slope, so substitute \frac{1}{3} in its place. The x_1 and y_1 represent the x and y values of one point the line intersects, so substitute -6 for x_1 and -8 for y_1. This gives the following answer and equation (just make sure to convert the double negatives into positives:  

y-(-8) = \frac{1}{3} (x-(-6))\\y + 8 = \frac{1}{3} (x+6)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sale Price: On opening day, a new music store offers a 16% discount on all electric guitars. If the regular price on a guitar is
svetoff [14.1K]
This can be done easily in a few ways. One, you could do equivelent fractions as this. 16 percent is the same as 16 over 100, or, 16/100, 100 being the total with an = sign with X over 550, or, X/550. you can multiply 16 by 500 and divide by 100 to get $88. Or you could do it my way, (prefered way). take the $550, divide it by 100, then multiply by 16 and get $88. either way you do this, you take away the $88 from $550 and get the sale price of [Drumroll please...]
<em><u>462 Dollars!</u></em>





6 0
2 years ago
PLEASE HELP
pickupchik [31]
I believe it is B. y = 2x + 2
6 0
3 years ago
the speed of light is 1.86×10^5 miles per second.how many miles will light travel in 4,200,000 seconds?
stiks02 [169]

Answer: 7.812*10^{11}\ miles

Step-by-step explanation:

Let be "x" the amount of miles light will travel in 4,200,000 seconds.

Rewrite 4,200,000 seconds in Scientific notation. Move the decimal point 6 places to the left. Then:

4,200,000\ seconds=4.2*10^6\ seconds

According to the exercise, light travels 1.86*10^5 miles in 1 second.

Therefore, based on this data, you can set up the following proportion:

\frac{1.86*10^5\ miles}{1\ second}=\frac{x}{4.2*10^6\ seconds}

And finally, you must solve for "x" in order to find its value.

(Remember the Product of powers property: a^m*a^n=a^{mn})

Then:

(4.2*10^6\ seconds)(\frac{1.86*10^5\ miles}{1\ second})=x\\\\x=7.812*10^{11}\ miles

7 0
2 years ago
PLEASE HELP ME SOLVE
kirill115 [55]

The time taken for 21000 spectators to vacate the stadium , if only 15 exits are functional is 28 minutes .

In the question ,

it is given that

the time taken to vacate the stadium = 20 minutes

number of exits = 25 exits

capacity of the stadium = 25000 spectators .

given that ,

time taken to exit the stadium varies directly with number of spectators and inversely with the number of exits .

time taken ∝ number of spectators ∝ 1/number of exits .

to remove the proportionality sign , we write the constant

time taken = k * (number of spectators)/(number of exits) .

20 = k * 25000/25

20 = k * 1000

k = 20/1000

k = 2/100

k = 1/50 = 0.02

So, to find the time taken for 21,000 spectators to vacate the stadium, if only 15 exits are functional , we use the formula

time taken = (0.02)*(21000/15)

= 0.02*1400

= 28

Therefore , The time taken for 21000 spectators to vacate the stadium , if only 15 exits are functional is 28  minutes .

Learn more about Equation here

brainly.com/question/23633125

#SPJ1

5 0
1 year ago
Other questions:
  • 18=a<br> Over 2 <br> How do you solve that as a one step
    7·1 answer
  • Rewrite the function by completing the square. h(x)= 4 x^{2} -36 x +81
    14·1 answer
  • Find f(-7) if f(x) = 2x 8.
    5·2 answers
  • PQR is located at P (-3,-3) Q (0,0) and R (3,-3).Which statement correctly classifies PQR Please help ASAP is the triangle Scale
    8·2 answers
  • What is the distance between the points A(-3,5) and B(8,-4)
    10·1 answer
  • Jeremiah buys 3 lbs of cheese at $3.50
    7·2 answers
  • Please help me I will give you bring me if it’s right
    10·2 answers
  • *PLEASE ANSWER!!! THANK YOU!!*
    7·1 answer
  • Is {(2,4)(3, 4). (4,4), (5, 6)} a relation?*
    14·1 answer
  • Round steak costs $6.95 per pound. Sara wants to buy 9.5 pounds of round steak which she estimates will cost
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!