Answer: 2550
Step-by-step explanation:
it literally says it in the question
Divide the total spent by the total feet:
$398.40 / 1000 = 0.3984 per foot.
Round the answer as needed.
Answer:
<u><em>Answer is below</em></u>
Step-by-step explanation:
<u><em>10=3x-8</em></u>
<u><em>always remember to flip the equation</em></u>
<u><em>3x-8=10</em></u>
<u><em>Add 8 to both sides</em></u>
<u><em>3x-8(+8)=10(+8)</em></u>
<u><em>3x=18</em></u>
<u><em>Divide both sides by 3</em></u>
<u><em>3x/3=18/3</em></u>
<u><em>x=6</em></u>
Answer:
x<1.5
explanation: move 4 to other side subtract it with 26.5 then divide it by 15