1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
agasfer [191]
3 years ago
13

Olivia planted 25 tomato plants but only 20 produce tomatoes what percentage of the plants did not produce tomatoes?

Mathematics
1 answer:
morpeh [17]3 years ago
3 0

answer:

1.25 %

explanation:

25 - 20 = 5 (5 plants didn't produce)

25 ÷ 100 × 5 = 1.25 %

You might be interested in
Most of the heat loss for outdoor swimming pools is due to surface
fgiga [73]

Answer:

rectangle

Step-by-step explanation:

Perimeter of 20 feet

rectangle (square is technically a rectangle):

sides 5 and 5

5*5 = 25ft²

Circle:

20/(2π) = 3.18309...

3.1809...²π = 31.831ft²

Max area of rectangle (i.e. square) has a smaller area than a circle.

5 0
3 years ago
Last year, your store had total sales of $190,000. Because of a downturn in the economy, you expect sales to decrease by 3% this
Sunny_sXe [5.5K]
A because if you take the 190000 and multiply it by 3% and then subtract which is 5700 and take 190000 and subtract it by 5700 it will give u the answer is 184300
7 0
3 years ago
when a pen is sold at a discount of 15%, there is a gain of Rs 10. but if it is sold at 25% discount, there is a loss of Rs 2. f
LenaWriter [7]

Answer:

Rs 120.  

Step-by-step explanation:

10=0.85SP-CP; CP+10=0.85SP; SP=[CP+10]/0.85 Eq 1. Let SP= Selling Price and CP= Cost Price

-2 =0.75SP-CP; 0.75SP=C-2; SP=[CP-2]/0.75 Eq 2

[CP+10]/0.85=[CP-2]/0.75 : SP of Eq 1=SP of Eq 2

0.75[CP+10]=0.85[CP-2]

0.75CP+7.5=0.85CP-1.7

0.85CP-0.75CP=-1.7–7.5=9.2

0.10CP=9.2; CP=9.2/0.10

CP=Rs 92 Cost Price of pen

10=0.85SP-92; 0.85SP=92+10=102; SP=102/0.85=Rs 120 Marked Price of pen (answer)

From Eq2: -2=0.75SP-CP; 0.75SP=CP-2=92–2=90; SP=90/0.75=Rs120; -2=0.75(120)-CP; CP-2=0.75(120); CP-2=90; CP=90+2=Rs 92

Set CP of Eq 1=CP of Eq 2:

CP=0.85SP-10 from Eq 1; CP=0.75SP+2 from Eq 2;

0.85SP-10=0.75SP+2; 0.85SP-0.75SP=10+2=12

0.10SP=12; SP=12/0.10=Rs120 is the Marked Price(answer)

Normally, the Selling Price is the marked price. The seller will not disclose the Cost Price because it is the price when the item was acquired or procured, otherwise the buyer will ask for more discounts and based his buying price from the Cost Price if it is known. The calculated SP and CP satisfy both Eq 1 and Eq 2. Both Eq 1 and Eq 2 satisfy the given conditions of the problem above.

8 0
2 years ago
bob has 10 more marbles than larry. together they have a total of 29 marbles.How many marbles does larry have?
yan [13]
The answer is 19. 29-10=19
8 0
3 years ago
micaela had $22 to spend on seven notebooks. After buying them she had $1. How much did each notebook cost?
My name is Ann [436]
$22-$1= $21
$21/7 = $3 per notebook
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 1 point) According to one mathematical model, the average life expenctancy for American men born in 1900 was 55 years. Life expe
    7·1 answer
  • How to show the ratio 3:8 is equal to 12:32
    10·2 answers
  • what is the theoretical probability tha a physics teacher will give you homework at the end of a lesson
    8·1 answer
  • Watch help video
    8·1 answer
  • Please help !<br><br> choose the definition for the function.
    7·1 answer
  • Factor and find god<br><br> p² - 14p
    5·1 answer
  • Which graph represents 49x2 + 4y2 + 196x – 40y + 100 = 0?
    6·2 answers
  • Pleas hlp am going to fail here are the options
    9·2 answers
  • Solve pls brainliest
    14·2 answers
  • Jeffrey can paint 2/3 of the classroom in 2 hours how much of the classroom can Jeffery paint in 1 hour
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!