1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ludmilka [50]
2 years ago
9

I need help with rates ratios and properties. ​

Mathematics
2 answers:
Anna71 [15]2 years ago
5 0

Answer: 13:15

26:30

39:45

52:60

Step-by-step explanation:

dem82 [27]2 years ago
3 0

Answer:

26 : 30

52 : 60

65 : 75

Step-by-step explanation:

15 x 2 = 30

13 x 2 = 26

26 : 30

15 x 4 = 60

13 x 4 = 52

52 : 60

15 x 5 = 75

13 x 5 = 65

65 : 75

Hvae an amazing day!

<u><em>PLEASE RATE!!</em></u>

You might be interested in
Please help quick:
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

A?  A?

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Use DESMOS: What is the equation
Masja [62]

y=mx+c

I picked the points (0, -4) and (-2,-10) to find the gradient of the line

M= rise/run

= 6/2

=3

Y-intercept is at - 4

Y= 3x - 4 is equation of the line given

Reciprocal of 3 is 1/3

(m1 x m2 = - 1)

So, to make - 1, our second gradient should be negative.

Gradient of the perpendicular line will be - 1/3

Y= - 1/3x + c

Substitute value of x & y into the equation

(-6,6) means x = - 6, y = 6

y = - 1/3x +c

6 = - 1/3 x - 6 + c

6 = 2 + c

-2

4 = c

Thus, final equation we're after will be:

y= - 1/3x + 4

Hope this helps!

6 0
2 years ago
PLEASE HELP FAST
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

504 in3

Step-by-step explanation:

I did the I-Ready too.

5 0
2 years ago
What to the power of four equals 256
Schach [20]
4 Hope this helped ;):):)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An avid traveler is investigating whether travel websites differ in their pricing. She chooses a random sample of 32 hotel rooms
Tatiana [17]
The answer is D beachside trust
8 0
2 years ago
Other questions:
  • Which table shows a proportional relationship between a and b?
    8·2 answers
  • Jon borrows 5.50 from his friends to pay for snacks, and 12.75 from his sister to go the movies. How much does he need to repay
    8·2 answers
  • Convert the decimal to a fraction.<br> 0.6 repeating
    6·2 answers
  • Using drt what is the Answer to this question a car in a bus set out at 2 PM find the same point headed in the same direction. T
    12·1 answer
  • What is the slope of the equation 5/4x-7/4
    15·1 answer
  • Find the value of a°
    7·2 answers
  • A pizza shop offers 11 kinds of meat for their pizza and how many ways can a 4 meat pizza be requested
    14·1 answer
  • Damon is buying meat by the pound at the deli. For every 5 pounds of meat he buys, he pays $8. What is the cost, per pound, for
    15·1 answer
  • I need help thank you
    6·1 answer
  • Pre-algbra worksheet!!Please help!! will give brainliest!!<br>​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!