1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FromTheMoon [43]
4 years ago
7

Ava is saving for a new computer that costs $1,218. she has already saved half of the money. ava earns $14.00 per hour. how many

hours must ava work in order to save the rest of the money.

Mathematics
2 answers:
Tomtit [17]4 years ago
6 0
1218/2= 609 
609/14= 43.5 
I believe the answer is 43.5
evablogger [386]4 years ago
6 0

Ava must work 43.5 hours in order to save the rest of the money.

<h3>Further explanation </h3>

Money is a current medium of exchange in the form of coins and banknotes; coins and banknotes collectively. An hour is a unit of time conventionally reckoned as ​¹⁄₂₄ of a day and scientifically reckoned as 3,599–3,601 seconds. It is initially established in the ancient Near East as a variable measure of ​¹⁄₁₂ of the night or daytime.

Definition of an/per hour is it used in measurements that describe the speed of something.

There are many simple ways to save money: record your expenses, figure out how much you spend, make a budget, plan on saving money, decide on your priorities, pick the right tools, make saving automatic, watch your savings grow.

Ava is saving for a new computer that costs $1,218. she has already saved half of the money.

$\frac{1218}{2} = 609$

We can draw the 2 boxes that represents the half ($609 saved) + the other  half ($609 needs) .

Ava earns $14.00 per hour.

How many hours must ava work in order to save the rest of the money?

\frac{609}{14} = 43.5 hours

<h3>Learn more</h3>
  1. Learn more about hours brainly.com/question/398414
  2. Learn more about work brainly.com/question/11529605
  3. Learn more   about money brainly.com/question/11529605

<h3>Answer details</h3>

Grade:  5

Subject:  Math

Chapter:  unit

Keywords:   hours, work, money, costs, rest

You might be interested in
This graph shows fuel consumption for a car during a test run. Three of the statements are true. Which is NOT?
diamong [38]

The answer I got was C = The car used 70 gallons of gas to go 3 miles.

Hope this helps.

6 0
3 years ago
Why y'all put 1\3 bdhchgf d gchg hello. helo0o elhwl
nydimaria [60]

Answer:

1/3=33.33%?

Step-by-step explanation:

the only math I see is 1/3 and a random 0 near O's

5 0
2 years ago
Answer each question. What is 35% of 90x? What percent of 16x is 9x?
Ket [755]

Answer:

35% of 90x = 31.5

16x is 9x =

Step-by-step explanation:

35 /100 x 90 = 31.5

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone please help me??
babunello [35]
I'll help on 12. You know that 5*5 is 25. therefore what times 5 equals 20? 
3 0
3 years ago
What is the answer to the fraction 2 ⅓+⅚=​
kramer

Answer:

Step-by-step explanation:

2 \frac {1}{3}+\frac{5}{6}\\=\frac{7}{3}+\frac{5}{6}\\=\frac{14+5}{6}\\=\frac{19}{6}\\=3 \frac{1}{6}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP PLS 99 POINTS
    10·1 answer
  • A rectangular pyramid has a height of 10 meters. The base measures 8 meters in length and 12 meters in width. Two different tria
    5·1 answer
  • A 2-quart carton of frozen yogurt costs $2.56. What is the price per fluid ounce?
    11·1 answer
  • Solve algebraic equation <br> -4x + 7 = 15
    10·2 answers
  • X+6+8x-4 what is the answer?
    12·2 answers
  • Mk, someone knows this answer. I know it! Pwease help!
    15·1 answer
  • I need help please...​
    11·1 answer
  • twice the sum of a number and 8 is equal to 3 times the difference of the number and 7 find the number ​
    11·1 answer
  • Pedro is building a playground in the shape of a right triangle. He wants to know the area of the playground to help him decide
    6·1 answer
  • Pa help naman po pa answer po plss​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!