1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
2 years ago
11

Find the area of a slice of a 16 inch pizza that is cut into 8 slices

Mathematics
1 answer:
VARVARA [1.3K]2 years ago
6 0

Answer:

≈ 25 in²

Step-by-step explanation:

The general formula for the area of a circle is:

A=πr²

A = (3.14)(8²)

Since the size of the pizza is 16 inches across, the radius is half of that, or 16÷2 = 8 inches.

A ≈ 201 in²

Since there 8 slices of pizza, you can take the total area and divide by 8:

201 ÷ 8 ≈ 25 in²

You might be interested in
I Do Not get this awnser
Paraphin [41]

The question is asking you which shape is the same shape as the shape displayed with the question. The shape could be bigger, smaller, flipped around, or any other different way, but it has to be the same shape.

The answer is B.

The reason why B is your answer because the shape is the same, but it's just that it is smaller. The shapes scale is just smaller, but it's still the same shape. and flipped around.

6 0
3 years ago
Toni paints a wall that is 9 feet tall and 13 feet wide.What is the area of the wall?
aksik [14]

Answer:

117 feet squared

Step-by-step explanation:

Multiply the height (9 feet) by the width (13 feet).

9 x 13 = 117

117 feet squared

Note: squared is added when describing area (it's used as an exponent in numbers)

6 0
2 years ago
Determine a polynomial that represents the area of the parallelogram.<br> A=
sp2606 [1]

Answer:

4b² - 16

Step-by-step explanation:

The formula to find the area of a parallelogram equals bh, where b = base and h - height. We're given the base as 2b + 4 and the height as 2b - 4.

  • (2b+4)*(2b-4)=(2b+4)(2b-4)
  • (2b+4)(2b-4)=(2b)(2b)+(2b)(-4)+(4)(2b)+(4)(-4)
  • 4b^2-8b+8b-16
  • 4b^2-16

Therefore, the answer is 4b² - 16.

6 0
1 year ago
WILL GIVE BRAINLYEST
tia_tia [17]
I'm pretty sure it would be 14:854
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have prizes to ren
Agata [3.3K]

Answer:

$475.00

Step-by-step explanation:

Subtract $822.00 and $347.00 then you'll get $475.00

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Marcus and Tony work for​ Lombardo's Pipe and Concrete. Mr. Lombardo is preparing an estimate for a customer. He knows that Marc
    12·1 answer
  • Which of the following statements about central tendency is most correct. a) the calculation of the mean includes every value in
    14·1 answer
  • The Seminole corporation has income before tax of $150,000.00 and taxable income of $65,000.00. The income tax rate is 35 percen
    6·2 answers
  • The cost to rent a raft is $7 per person.A raft can hold up to 6 people.There is a $3 launch fee per raft.What is the total cost
    9·2 answers
  • 1. 2x + 4 = 3(x – 2) + 1
    11·1 answer
  • What is the unit rate for the ratio 500 apples/4 bushels?
    15·1 answer
  • What is always true about irrational numbers and rational numbers?
    5·1 answer
  • PLEASE HELPPP &lt;3&lt;3&lt;3&lt;3&lt;3&lt;3 just the second one please
    8·2 answers
  • (-13xy+2y)+(2x-5xy-15y)
    14·2 answers
  • Several paint mixtures are made by mixing blue paint and white paint. Paint Colors Blue Paint White Paint Mixture A 5 cups 12 cu
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!