1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vaieri [72.5K]
4 years ago
15

Brainliest and points for best answer.

Mathematics
1 answer:
jeka57 [31]4 years ago
3 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

You might be interested in
if i supposedly got 2 cats and trained them to bring me quarters and they did and supposedly everyday i got 10 quarters how much
ivanzaharov [21]

Answer:

After a year you would have $1,825

Step-by-step explanation:

Amount for one cat a day in cents

10x25=250

Amount for one cat for a year in cents

250x365=91,250

Amount for both cats for a year in cents

91,250x2=182,500

Amount for both cats for a year dollars

182,500/100=1,825

8 0
2 years ago
A bag contains 5 red marbles, 3 blue marbles, 7 yellow marbles, and 2 green marbles. Which ratio can be used to compare the yell
Licemer1 [7]

Answer:

7:3

Step-by-step explanation:

The number of yellow marbles: the number of blue marbles

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Enter the enter the first four terms of the sequence defined by the given rule assume that the domain of each function is the se
Gelneren [198K]

Answer:

  {1, -9, 56, -269}

Step-by-step explanation:

Evaluate the rule for n=2, 3, and 4 in sequence.

For n=2

  f(2) = (-5)f(1) +11 = (-5)(4) +11 = -9

  f(3) = (-5)f(2) +11 = (-5)(-9) +11 = 56

  f(4) = (-5)f(3) +11 = (-5)(56) +11 = -269

The first four terms of the sequence are {1, -9, 56, -269}.

3 0
3 years ago
Solve -2t + 5 ≥ -7.<br><br> A. t ≤ 6<br> B. t ≤ -6<br> C. t ≥ 6<br> D. t ≥ -6
TiliK225 [7]
A.t is less than or equal to 6
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Helpppp meeeee please
lawyer [7]

Answer:

?= 35.66º

Step-by-step explanation:

26/32=0.8125

cos 35.66º=0.8125

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Express in simplest radical form.<br> √6+ 5√54
    15·2 answers
  • Circle J and circle K are shown in the diagram below.
    8·1 answer
  • Five times a number divided by four
    8·2 answers
  • What is the radius and center of (y-7)^2=25-(x-3)^2
    14·1 answer
  • Please Help me!!
    8·1 answer
  • One-half (1/2) hour equals______________.
    13·2 answers
  • Can someone help me with this question please?
    14·1 answer
  • Each of five, standard, six-sided dice is rolled once. What is the probability that there is at least one pair but not a three-o
    6·1 answer
  • The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. How much does it cost for 1 pound of tomatoes
    9·2 answers
  • It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?<br> Your answer
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!