1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nata [24]
3 years ago
10

Use linear combination method to solve this systemof equations. What is the value of x?

Mathematics
1 answer:
lys-0071 [83]3 years ago
7 0

Using the linear combination method, we can add 3x+7y=31 and -3x-2y=-1 together, which makes 5y=30.


Just divide both sides by 5, and your answer will be y = 6.



To solve for x, just substitute 6 in y in either equation and solve for x:


-3x-2(6)=-1\\ -3x-12=-1\\ -3x=11\\ x=-\frac{11}{3} =-3\frac{2}{3}



In short, the correct answer is B. -3 2/3

You might be interested in
If a,b,c,d,e are in continued proportion then a/c is equal to what ?​
elena55 [62]

Answer:

huh

Step-by-step explanation:

that don't make no sense

4 0
2 years ago
Plz help me
KiRa [710]

Answer:

$\left(-4,-2\right)$ , $\left(4,-2\right)$ , $\left(4,4\right)$ , and $\left(-4,4\r the perimeter and the area of the secret chamber

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
For which of the following compound inequalities is there no solution?
Alexxx [7]

Answer: -4m-10< -22 and -8>22

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Mr. Ramirez has enough money to fence one of his rose gardens, how many feet of fencing will he need if both gardens have the sa
Irina-Kira [14]
He will need double the amount of what he would need for the one garden.
3 0
3 years ago
Cheri paid $6.50 for the bunch of grapes with the weight of 2.5 pounds. What is the price per pound?
kotegsom [21]
It would be $2.6 (or $2.60) per pound.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • If cos x = sin(20 + x) ° and 0°
    12·1 answer
  • A figure is reflected over the y-axis. Which of the following are true? The pre-image and image are congruent. The y-coordinates
    6·1 answer
  • 14.2 is 35.5% of what number?
    14·1 answer
  • Greg spends $0.45 on eraser and $0.30 0n a pen.how much money does greg spend
    14·2 answers
  • Using Euler’s Formula (F + V = E + 2), find the number of edges. Faces: 25 Vertices: 17 Edges: ?
    13·2 answers
  • Help please thank you
    5·1 answer
  • Mr.Francois earned 5,000 coaching baseball last year. After 5 months, his baseball account balance was 3,250. How much money did
    11·1 answer
  • X + 4 &lt; 8 HELP please
    7·1 answer
  • 15 points!! Please help
    8·2 answers
  • Estimate the answers of these:<br>1. 489+1210<br>2. 3694-2016<br>3. 5082×312<br>4. 761÷34​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!