1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
katrin2010 [14]
3 years ago
5

Which of the following statements is not true of deductive reasoning? It is used when you solve an equation in algebra. It is us

ed to make broad generalizations using specific observations. It is used to prove basic theorems. It is used to prove that statements are true.
Mathematics
1 answer:
erastova [34]3 years ago
6 0

<u>Answer:</u>

"It is used when you solve an equation in algebra" is the untrue statement.

<u>Step-by-step explanation:</u>

"It is used when you solve an equation in algebra."

When you solve an algebra problem, you are not using deductive reasoning. You are using the information in front of you to correctly answer.

"It is used to make broad generalizations using specific observations."

This is exactly what deductive reasoning is, you are making generalizations and coming up with your own conclusions through observation.

"It is used to prove basic theorems."

This is also true, you can use deductive reasoning by using your specific observations and drawing conclusions to prove the theorems.

"It is used to prove that statements are true."

Using your own observations, you can draw your own conclusions to prove what you are saying is factual.

You might be interested in
Helpppppp again unicorn
belka [17]

Answer:

1 . given

2. given

3. transitive properties of congruence ...

4 .AAS

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zack has a car. He wants to sell it for 60% off the current price.the market price is $500. How much money would he receive in e
Mariana [72]
Since Zack wants to sell his car for 60% off the current price of $500, he has to multiply 0.60 (60% in decimal form) by $500, which equals $300. Now, the next step is very important. He has to subtract $500 from $300 since $300 is the amount OFF. Once he does that, he will get $200.

- Hope I helped :)

- Learning is beautiful thing and a lifelong journey. 
8 0
3 years ago
Write the digits that make each equation true
igomit [66]
What equation I don't see one here
6 0
3 years ago
Gregorio took two tests. Find his z-score for each test. (Remember: The number of standard deviations between a score and the me
never [62]
I found the missing parts of this question.
Test A 
<span>Gregorio’s score </span><span>62 </span>
<span>Mean score </span><span>80 </span>
<span>Standard deviation </span><span>6 </span>

<span>Test B </span>
<span>Gregorio's score </span><span>70 </span>
<span>Mean score </span><span>90 </span>
<span>Standard deviation </span><span>10 </span>


<span>a. </span><span>Test A: 3; Test B: 2; Test A </span>
<span>c. </span><span>Test A: –2; Test B: –3; Test A </span>
<span>b. </span><span>Test A: –3; Test B: –2; Test B </span>
<span>d. </span><span>Test A: –3; Test B: –2; Test A
</span>

Refer to the attachment for the formula of z score:

test A: z = (62-80)/6  = -18/6 = -3
test B: z = (70-90)/10 = -20/10 = -2

B. <span>Test A: –3; Test B: –2; Test B </span>

5 0
3 years ago
A number y decreased by 9 is 8<br> An equation that represents this sentence
Masja [62]

Answer:

Y-9=8

Step-by-step explanation:

Y is decreased by 9 in just say 9 is subtracted by y

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I dont really understand this
    11·1 answer
  • The nutrition facts label on a container of dry roasted cashews indicates there are 161 calories in 28 grams. You eat 9 cashews
    14·2 answers
  • Renting a bicycle at a local bike shop costs $30 for the first day and $10 for each additional day.
    9·1 answer
  • How many solution does the equation have?
    10·2 answers
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • Complete all parts to solve 2.3 * 3.2?
    14·1 answer
  • Solve the system by adding or subtracting<br> -3x-3y=9<br> 3x+8y=6
    15·1 answer
  • Sarah competes in a long jump competition.
    8·1 answer
  • Please give me the correct answer.​
    13·1 answer
  • Three times the difference between t and y"
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!