1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jekas [21]
2 years ago
9

sandra raised 15 dollars for pta and nita raised 45 dollars how many times as much money did nita raise as compared to sandra​

Mathematics
1 answer:
OlgaM077 [116]2 years ago
7 0

Answer:

3 times (3x)

Step-by-step explanation:

Sandra raised 15 dollars.

Nita raised 45

45 divided by 15 is 3

3 * 15 = 45

You might be interested in
An arithmetic sequence has this recursive formula:
maria [59]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

C is the answer because a1=7 , d=-4 and so it's

an=an+(n-1)d

3 0
2 years ago
What is -5/8 + 3/4 I cannot seem to figure it out correctly thanks!
Pepsi [2]

Step-by-step explanation:

-5/8 + 3/4

= -5/8 + 6/8

=1/8

7 0
2 years ago
Free brainliest! to first answer!
Dmitry [639]

Answer:

thank youuu :))) <<<<<<<<<<<

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write 41/11 as a decimal
dimaraw [331]
41/11

Simply use your calculator

3.727272....
8 0
3 years ago
Please help I'll mark brainliest
Damm [24]

Answer:

okay...... where is the question

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write the point-slope form of the equation of the line through the given point with the given slope. (-5,0) slope= 2/3
    12·1 answer
  • A college student takes out a $7,500 loan from a bank. What will the balance of the loan be after one year (assuming the student
    11·1 answer
  • Find the magnitude of wx for w(-3 5 4) and x(9 5 3)
    9·2 answers
  • How can I convert log2 1/64
    14·1 answer
  • What is the solution to 107 – (–25)
    5·2 answers
  • Steven can jog 14 miles in 2 hours at this rate how many miles 3 dragon 1/4 of an hour
    10·1 answer
  • Find the inequality please
    13·1 answer
  • Maria realiza una encuesta sobre las edades de los postulantes a una universidad y con los datos obtenidos elabora una tabla de
    15·1 answer
  • A 5-pound bag of sugar costs $3.90. What is the unit rate?
    7·1 answer
  • Select all the correct answers.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!