1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
givi [52]
3 years ago
11

g An investor has invested $600,000 in a new rental property. Her estimated annual costs are $16,000 and annual revenues are $48

,000. What rate of return per year will investors make over a 30 year-period if the property can be sold for $500,000 at the end of the 30-year period
Business
1 answer:
Tamiku [17]3 years ago
5 0

Answer:

5.09%

Explanation:

The internal rate of return is the discount rate that equates the after tax cash flows from an investment to the amount invested.

IRR can be calculated using a financial calculator.

Cash flow in year 0 = $-600,000

Cash flow each year from year 1 to 29 = $48,000 - $16,000 = $32,000

Cash flow in year 30 = $32,000 + $500,000 = $532,000

IRR = 5.09%

To find the IRR using a financial calacutor:

1. Input the cash flow values by pressing the CF button. After inputting the value, press enter and the arrow facing a downward direction.

2. After inputting all the cash flows, press the IRR button and then press the compute button.

I hope my answer helps you

You might be interested in
Sharon purchases two products, X and Y, with a given fixed budget. The marginal utility she receives from the last unit of X she
Elanso [62]

Answer:

A) is maximizing her total utility from the given fixed budget.

Explanation:

The equal marginal principle refers to the principle in which the consumer would select that combination of goods which maximise its total utility. It could be selected by having marginal utility and its price

And for profit maximization, the marginal utility and the price is equivalent to both the goods.

i.e

\frac{MU_X}{P_X} = \frac{MU_Y}{P_Y}

\frac{60}{2} = \frac{30}{1}

30 = 30

Hence, the correct option is a.

5 0
3 years ago
The main challenge of career planning in changing times is that
Serggg [28]
The answer is to adjust plans very often
4 0
2 years ago
Eaton Electronics uses a periodic inventory system.
aev [14]

The cost of ending inventory of Eaton Electronics on June 30 is $13,600.

<h3>What is the LIFO method?</h3>

The LIFO method values the cost of goods sold based on the assumption that goods sold are from the latest stock.

For example, using LIFO, Easton would have the two TVs sold based on the cost of the May Purchases instead of specific identification.

<h3>Data and Calculations:</h3>

Beginning inventory (2 x $1,500) = $3,000

April Purchases (4 x $1,450) = $5,800

May Purchases (5 x $1,600)=  $8,000

Cost of goods available for sale = $16,800

Cost of goods sold (2 x $1,600) = $3,200

Ending inventory = $13,600 ($16,800 - $3,200)

Thus, the cost of ending inventory is $13,600.

Learn more about the LIFO method at brainly.com/question/10026597

#SPJ1

6 0
2 years ago
The growth of industrial manufacturing affected skilled tradesmen by:.
alina1380 [7]

answer:

removing control of their labor and their sense of independence.

8 0
1 year ago
The following partially completed process cost summary describes the July production activities of Ashad Company. Its production
xeze [42]

Answer:

Units Transferred Out $ 663750

Work In Process Ending $ 30440

Direct Materials Costs  $ 11.5 per EUP   Conversion  Costs$6.2 per  EUP

Explanation:

Ashad Company

Weighted Average Method

Cost Of Production Report

Equivalent Units of Production

                                                      Direct Materials           Conversion

Units transferred out                       37,500 EUP                 37,500 EUP

<u>Units of ending work in process      2,000 EUP                    1,200 EUP</u>

<u>Equivalent units of production          39,500 EUP                38,700 EUP</u>

Costs Added

                                                    Direct Materials           Conversion

Costs of beginning work in

process                                               $13,450                    $1,860

<u>Costs incurred this period               440,800                      238,080</u>

<u>Total costs                                       $454,250                   $239,940 </u>

<u />

Costs per EUP

                                                Direct Materials           Conversion

                                $454,250/ 39,500 EUP         $239,940/38,700 EUP

                                     =  $ 11.5 per EUP                        = $6.2 per  EUP

Dividing the costs with EUP gives cost per EUP.

Costs Accounted For

Units Transferred Out $ 663750

Materials = $ 11.5 * 37500=$  431250

Conversion= $ 6.2 * 37500=$ 232500

Total = $ 663750

Work In Process Ending $ 30440

Materials = $ 11.5 * 2000=$  23000

Conversion= $ 6.2 * 1200=$ 7440

Total = $ 30440

Now adding the costs of Transferred out units and the ending work in process inventory equals the total of the costs added.

$ 663750+$ 30440 = $454,250 + $239,940

$ 694190 = $ 694190

8 0
2 years ago
Other questions:
  • T was insured under an individual disability income policy and was severely burned in a fire. as a result, t became totally disa
    9·1 answer
  • Research shows that ____ strategies are not as prevalent as once thought, and that they are very difficult to implement. in fact
    6·1 answer
  • In 1895, the first sporting event was held. The winner's prize money was $170. In 2007, the winner's check was $1,173,000. (Do n
    13·1 answer
  • Which combination of events could have caused the equilibrium interest rate to fall and the equilibrium quantity of loanable fun
    9·1 answer
  • Your discount brokerage firm charges $7.95 per stock trade. how much money do you need to buy 200 shares of pfizer, inc. (pfe),
    9·1 answer
  • In regards to credit, what does capacity mean?
    14·1 answer
  • 1.1
    12·1 answer
  • Will the right to the child help in the development of the children explain with example​
    15·1 answer
  • Alguien para hablar estoy sola
    10·1 answer
  • Assume Purity Ice Cream Company, Inc., in Ithaca, NY, bought a new ice cream maker at the beginning of the year at a cost of $9,
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!