1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Minchanka [31]
3 years ago
9

Help ASAP geometry !

Mathematics
1 answer:
Vera_Pavlovna [14]3 years ago
6 0

Answer:

4241.16 cubic meters of water

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The final exam of a particular class makes up 40% of the final grade, and Moe is failing the class with an average (arithmetic m
amm1812

Answer:

%82.5

Step-by-step explanation:

  1. The final exam of a particular class makes up 40% of the final grade
  2. Moe is failing the class with an average (arithmetic mean) of 45% just before taking the final exam.

From point 1 we know that Moe´s grade just before taking the final exam represents 60% of the final grade. Then, using the information in the point 2 we can compute Moe´s final grade as follows:

FG=0.40*FE+0.60*0.45,

where FG is Moe´s Final Grade and FE is Moe´s final exam grade. Then,

\frac{ FG-0.60*0.45}{0.40}=FE.

So, in order to receive the passing grade average of 60% for the class Moe needs to obtain in his exam:

FE=\frac{ 0.60-0.60*0.45}{0.40}=0.825

That is, he need al least %82.5 to obtain a passing grade.

6 0
3 years ago
REUPLOAD PLS HELP AND SUPER FAST !! YES BRAINLEST :))
eimsori [14]
30/150 = 80/x

Reduce the fraction:
1/5 = 80/x

Cross multiply:
x = 5 x 80

x= 400

Answer: 400 zebras.
3 0
3 years ago
Katie is getting her laundry done it cost $2.25 per square foot of flowers added to the yard if she wants 12.4 ft.² of flowers h
7nadin3 [17]

Answer:

Katie needs to pay $27.9.

Step-by-step explanation:

Given;

Cost of per foot = $2.25

Number of  flowers in her yard = 12.4 square foot

We need to find how much she needs to pay.

Solution:

Now we know that;

1\ ft^2 = \$2.25

So for 12.4 ft^2 = Cost for 12.4 ft^2 .

By using Unitary method we get;

Cost for 12.4 ft^2 = 2.25\times12.4= \$27.9

Hence Katie needs to pay $27.9.

5 0
3 years ago
The function
maks197457 [2]

Answer: What??????

Step-by-step explanation:

im ll years old

8 0
2 years ago
A fish tank has 9 goldfish, 6 tetras, 5 snails and 3 platies. What is the ratio of tetras to platies​
Andrei [34K]

Answer:

6:3

Step-by-step explanation:

6 tetras and 3 platies

3 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ME I WILL GIVE YOU POINTS IF ITS RIGHT
    12·2 answers
  • Point w is located at -2 and 3 on a coordinate plane point w is reflected over the x axis to create point w point w is then refl
    8·1 answer
  • The square root of 18 is between which of the following pairs of numbers?
    10·1 answer
  • A cup of tea with initial temperature of I = 85C^(circ) is left in the room with a constant temperature A = 21^(circ). In one mi
    11·1 answer
  • Harrison bought 4 T-shirts for 23.88. How much did he pay for each T-shirt? Show your work.
    11·1 answer
  • Can someone help me with this problem please
    7·2 answers
  • Help! due in a min!<br><br>Find the angle measures for the following:<br>m&lt;1=___ m&lt;4=___​
    11·2 answers
  • Select the correct answer. Which graph represents the solution to this inequality? A. B. C .
    7·1 answer
  • Which Inequality is equivalent to the given inequality?
    10·1 answer
  • Please help! It’s late! (One question)
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!