1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
11

Find the value of Z please help

Mathematics
1 answer:
JulijaS [17]3 years ago
4 0
I think it is 1 because it is smaller than 1.5 so it would have to be 1
You might be interested in
tamara finds the sum of two number cubes rolled at the same time. the chart below shows all possible sums frim thr 36 possible c
Alla [95]
Im notr sure but if we take the chances that the 4 sum has to be either (1.3) (3.1) (2.2) (2.2) that means its chance is 4/36 for each roll which is also 1/9 ,, we can multiply 1/9 times the roll times ( 252 ) we get =28
8 0
3 years ago
How many times larger is a 10 pound dog than a hamster weighing five eighth pounds​
jok3333 [9.3K]

Answer:

about 16 times bigger

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
E Question 18/20 < > NEXT DOOKMARK 18 You go out to eat and your bill is $14.76. You want to tip 20%, what will you leave
Ann [662]
$2.95 is the answer to question e
8 0
3 years ago
Please help!!!!!!! it would be very appreciated
Pani-rosa [81]

Answer:

x = 17.5 and y = 35

Step-by-step explanation:

2x + 10 = y + 10 ( alternate angles )

subtract 10 from both sides

2x = y ⇒ 6x = 3y → (1)

the sum of the 3 angles in the triangle = 180°

6x + y + 10 + 30 = 180 ( replace 6x by 3y )

3y + y + 40 = 180

4y + 40 = 180 ( subtract 40 from both sides )

4y = 140 ( divide both sides by 4 )

y = 35

substitute y = 35 into (1)

2x = 35 ( divide both sides by 2 )

x = 17.5



5 0
3 years ago
Find the interest due on 950 at 13% for 120 days
Tanzania [10]
The interest would be $123.5
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Use the given probability value to determine whether the sample results could easily occur by​ chance, then form a conclusion. A
    8·1 answer
  • Question is in the picture
    15·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • Select all the correct answers.
    8·1 answer
  • Sidney measured a summer camp and made a scale drawing. The sand volleyball court is 3 centimeters wide in the drawing. The actu
    7·2 answers
  • Angle measurements 110 degree help find out the balance at the top
    6·1 answer
  • PLZZ HELP ME THIS IS A NO RETAKE QUIZ IT WOULD BE GREATLY APPRECIATED
    15·1 answer
  • Carl buys a printer for his office on January 1, 2012 for $15,000. He estimates the machine to have a useful life of 10 years. T
    15·1 answer
  • Pa help naman po pa answer po plss​
    13·2 answers
  • Fellow 9. What is the distance between (-3, 4) and (5, 1)?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!