1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
k0ka [10]
3 years ago
6

A package of 3 pairs of insulated socks costs ​$16.47. What is the unit price of the pairs of socks​?

Mathematics
2 answers:
leva [86]3 years ago
7 0

Answer:

The pairs of socks would be sold for $5.49 individually.

Step-by-step explanation:

You must divide 16.47 by 3.

On a table this would be shown as

x y

1 $5.49

2 $10.98

3 $16.47


postnew [5]3 years ago
3 0
I think that is $5/49
You might be interested in
What is the value of 24/25 divided by 4/5
Dimas [21]

Answer:

1.2

Hope it helps :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A diver dives from a 10m springboard. the equation f(t) = -4.9t² + 4t + 10 models her height above the pool at time t. When will
Gennadij [26K]

Answer:

At time t = 0.408 sec diver will be at maximum height

Step-by-step explanation:

We have given equation of the height f(t)=-4.9t^2+4t+9

We know that velocity is the rate of change of distance with respect to time

So v=\frac{df(t)}{dt}=\frac{df(-4.9t^2+4t+10)}{dt}=-9.8t+4+0=-9.8t+4

At maximum height velocity will be zero

So -9.8t+4=0

t = 0.408 sec

So at time t = 0.408 sec diver will be at maximum height

5 0
3 years ago
Help me I need help fast
hoa [83]

Answer:

1. angle b is equal to 47 as it is a corresponding angle to the angle that is 47

2) ASA, 3) SSS 4) ?? not quite sure, it's either AAS or cannot be determined...

5) AAS 6) SAS

Step-by-step explanation:

plz mark as brainliest would be appreciated

6 0
2 years ago
jacob used 1/7 of a liter to fill 1/9 of the fush aquarium. how many liters if water are needed to fill the aquariam? please lea
Sveta_85 [38]

Answer:

1.2 liters

Step-by-step explanation:

7/7 of a liter is one liter. and you still are only at 7. you need to get to 9 you and 2 1/7 liters and that becomes 9/7 liters which = 1.2

7 0
3 years ago
Please help me with my math homework. I don’t understand it
Feliz [49]

Expert Checked

Me too there's no math problem...

Things you could try to fix this:

Try asking your teacher what is the work?

Try searching or contacting main educator on your work files.

Figure out what your teacher told you

Try calling the school or teacher.

Etc.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • For a few months, the function f(x)=15(3)^x represented the number of bees in a new hive x months from the time it was started.
    15·2 answers
  • Who can solve this question​
    13·1 answer
  • -7x-8=x-8(1-5x)<br> Help me please
    11·1 answer
  • A plane flew 193 km in 12 minutes. At a constant speed what was the speed of the air plane at km per hour?
    14·1 answer
  • Great White shark sightings are on the rise. In 2002, there were 140 but that number has increased by 150%. What is the new numb
    6·1 answer
  • 1.5x + 6x – 3.4 = 11.6
    12·1 answer
  • I need help quick! <br> Q: The measure of
    14·1 answer
  • Solve the following equation for y.<br> 23x+7y=-17
    11·2 answers
  • Find the difference ​
    11·1 answer
  • Help math class someone explain this to meee!!??
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!