1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Scilla [17]
3 years ago
9

If a quadratic equation has a discriminant that equals zero, which of the following statements is always true?

Mathematics
1 answer:
kotegsom [21]3 years ago
7 0

Answer:

d. The equation has one solution and there is not enough information to determine the direction of the parabola.

Step-by-step explanation:

For a general quadratic equation

y = ax² +bx +c

the solution is

x = \dfrac{-b\pm\sqrt{b^2-4ac}}{2a}

The discriminant (D) is the part of the quadratic formula underneath the radical: b² - 4ac.

D tells us whether there are

  • two different real solutions
  • two identical real solutions ("one solution")
  • two complex solutions.

If D= 0,

x = \dfrac{-b}{2a}\pm0 = \mathbf{\dfrac{-b}{2a}}

and there are two identical solutions ("one solution").

The direction of the parabola depends on the sign of a.

That information is not given, so we cannot determine the direction of the parabola.

You might be interested in
If you pay $20 for 16 candy bars what is the cost for per candy
Olin [163]
<span>$20/16=$1.25/candy bar 
Candy bars cost $1.25 each </span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls solve this. this is of set class 9.
Novay_Z [31]

Here is the answer :

people who like both the songs is 35 and

people who like only folk songs is 100.

8 0
1 year ago
Help!!! Look at the image below.. X= 8? 9? 10?
Korolek [52]
I think it is 10 lol sorry I’m not sure
8 0
2 years ago
It don’t make no sense
Soloha48 [4]
Yes it does not, i want my free points
6 0
3 years ago
Samantha has $48 to spend on used video games. Single player games cost $6 each and multi player games cost $12 each. What equat
storchak [24]

Answer:

The equation is

6x + 12y = 48

Step-by-step explanation:

Standard form another way of writing a linear equation. It is in the form

Ax + By = C

Total amount with Samantha = $48

Single player games = $6 each

Multi player games = $12 each

Let

Number of Single player games = x

Number of Multi player games = y

The number of single player games (x) and the number of multi player games (y) Samantha can buy is

6x + 12y = 48

That is price × quantity of single player games + price × quantity of multi player games = Total amount with Samantha

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Write a division expression for Alaska population density
    13·1 answer
  • 23÷1,624 5th grade math
    15·2 answers
  • If the radius of a circle is 44 cm then what is the diameter
    6·2 answers
  • Larry paid $3.20 for 64 ounces of milk. How much did each ounce cost?
    7·1 answer
  • Expand the following:<br> a) 2(x+3)<br> b) 512x-4)<br> C) 4(2x + 1)<br> d) 6 x - 4y
    10·1 answer
  • Please help!! ASAP thanks
    15·1 answer
  • Sj2dg3h3fvehdvddddddddddddd-=
    11·1 answer
  • Mr. king used 16 gallons of gas in 6 days. Circle any of the following that describes the average amount of gas Mr. King used pe
    11·2 answers
  • If 2X = 4096, find value of x.
    13·1 answer
  • Proof Pythagorean identities:
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!