<span>$20/16=$1.25/candy bar
Candy bars cost $1.25 each </span>
Here is the answer :
people who like both the songs is 35 and
people who like only folk songs is 100.
I think it is 10 lol sorry I’m not sure
Yes it does not, i want my free points
Answer:
The equation is
6x + 12y = 48
Step-by-step explanation:
Standard form another way of writing a linear equation. It is in the form
Ax + By = C
Total amount with Samantha = $48
Single player games = $6 each
Multi player games = $12 each
Let
Number of Single player games = x
Number of Multi player games = y
The number of single player games (x) and the number of multi player games (y) Samantha can buy is
6x + 12y = 48
That is price × quantity of single player games + price × quantity of multi player games = Total amount with Samantha