Answer:
$1,161.46
Explanation:
In order to determine the current bond price we can use an excel spreadsheet and the present value formula: =PV(Rate,Nper,PMT,FV)
where:
- Nper = 14 x 2 = 28 (15 year bond issued 1 year ago = 14 years)
- Rate = 5.8% / 2 = 2.9% (semiannual payments)
-
PMT = ($1,000 x 7.5%) / 2 = $37.50
- FV = $1,000 (face value of bonds)
-
PV = ?
Current price =PV(Rate,Nper,PMT,FV) =PV(2.9%,28,37.50,1000) = $1,161.46
Answer:
(1)=A (2)=D
i just need to fill up this space to answer~
Answer:
the resource-based model.
Explanation:
Resource-based theory can be understood as one that guarantees a strategic and competitive advantage to an organization through its resources that cannot be imitated and replaced. In the case of Alibaba, its valuable resources that guarantee long-term competitive advantages for the company are the company's ability to offer a wide range of products with significant discounts in relation to competitors, facilities for shipping goods worldwide, etc.
Answer:
The variable cost per unit is $1.54
Explanation:
Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.
On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.
According to given data:
Total Cost = $500,000
Fixed Cost = $260,000
Variable cost = Total cost - fixed cost
Variable cost = $500,000 $260,000
Variable cost = $240,000
Number of units = 156,000
Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit
Answer:
Instructions are listed below.
Explanation:
Giving the following information:
A friend of Mr. Richards recently won a law suit for $30 million. They can either take the payments over 10 years or settle today for cash of $25 million. Mr. Richard is optimistic that he can earn a 6% return on the money and that they should settle for $25 million today and he will invest it for them.
First, we need to find the present value of the 30 million.
To do that we need to calculate the final value.
FV= {A*[(1+i)^n-1]}/i
A= annual deposit
FV= {3,000,000*[(1.06^10)-1]}/0.06= 39,542,385
PV= FV/(1+i)^n= 39,542,385/1.06^10= 22,080,261
B) Now we know that the present value of option B is higher. One dollar today is better than one dollar tomorrow. It is better to receive the money now to invest it.