1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
charle [14.2K]
3 years ago
6

Which is a possible way to rewrite the equation y=3x+3b to solve for b

Mathematics
2 answers:
alex41 [277]3 years ago
6 0
3b=y+3x 


To solve for B you need to put B before the equals sign 
maksim [4K]3 years ago
3 0
You can write y=3b times 3x to solve for b
You might be interested in
If you were to deposit $1,000 into an account that paid 10 percent interest compounded semiannually, how much money would you ha
dexar [7]
Semiannual means there will be two total periods in a year. Divide ten percent by two to get the interest rate per period. Then multiple by 1+i twice

6 0
3 years ago
If g(x) = x ² + 2x -8, evaluate f(-2)​
Doss [256]

Answer: -8

Explanation: If g(x) = x² + 2x - 8, then g(-2) = (-2)² + 2(-2) - 8

which simplifies to 4 + (-4) - 8 or 0 - 8 which is -8.

Remember to always use parentheses when

substituting your given value in for <em>x</em>.

4 0
3 years ago
Can need help again please anyone
Tom [10]

Answer:

Put one point on (0, -4)

Put the other on (3, -2)

Step-by-step explanation:

That's how graphing works

7 0
3 years ago
25 POINTS AND BRAINLIEST.
tensa zangetsu [6.8K]

The answer is c)4 bc the four scores under 70 are 69, 65, 63 and 58

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What value of x will make this equation true 2x-6=3x+1-x-7
Semmy [17]

2x-6=3x+1-x-7

Simplify the right side by combining like terms:

2X - 6 = 2X - 6

Because both sides of the equation are the same any value of X will make this true.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Since it is a. repeating decimal 14.1 is irrational. True or false statement​
    8·2 answers
  • Um...so I take my selective enrollment test for my selective high school and I was wondering, what website would be best for to
    9·1 answer
  • Ben and his housemates signed a lease for an apartment for 12 months for $563 per month of which Ben agreed to pay $215 per mont
    8·2 answers
  • The figure below shows parallel lines cut by a transversal:
    6·1 answer
  • Mike runs 12.6 miles in 3.5 hours. How fast does he run in miles per hour?
    10·2 answers
  • 10ft*10ft of a circle What is the area, in ft2
    12·1 answer
  • What is the product of 2 ¾ and 2?
    15·2 answers
  • What is g(x) = x squared
    8·1 answer
  • THIS IS LIFE OR DEATH I NEED TO KNOW
    14·2 answers
  • Theresa pays $9.56 for 4 pounds of tomatoes. What is the cost of 1 pound of tomatoes?
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!