1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
blsea [12.9K]
2 years ago
6

15. Evaluate h? - hk + 2k3 – 2 for h = 4 and k=-1.

Mathematics
1 answer:
Pavlova-9 [17]2 years ago
6 0
"The bread-enclosed convenience food known as the "sandwich" is attributed to John Montagu, fourth Earl of Sandwich (1718-1792), a British statesman and notorious profligate and gambler, who is said to be the inventor of this type of food so that he would not have to leave his gaming table to take supper.
You might be interested in
Hey can someone be nice enough to help me
BaLLatris [955]

Answer:true

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please cancel. I do not have the money to continue the subscription. Thanks
Andrej [43]

Step-by-step explanation:

why is it difficult to make decision in education

4 0
2 years ago
What is the volume of a sphere with a diameter of 9.1 m, rounded to the nearest tenth of a cubic meter?
muminat
Hello the answer would be approximately 394.57 good luck with the test
7 0
2 years ago
Pls answer and show work for brainliest
Zina [86]
15/50 = 0.3
that’s 30%
so 30% of people will not be wearing hats.
30% of 250 = 250 x 0.3
= 75 people
8 0
3 years ago
Find the area of a circle with a radius of 3
Mice21 [21]
The answer is 28.27
8 0
3 years ago
Other questions:
  • F = uv/u + v make u the subject
    10·1 answer
  • (b) About how many times larger was the population of the United States than the population of Columbus, Ohio? Show your work! N
    5·1 answer
  • Which number line shows a graph of the ineqiality x > -23?
    8·1 answer
  • Leo works at the Bagel Shop after school and on Saturdays. He is paid $4 per hour after school and $5 per hour on Saturday. Last
    9·1 answer
  • $2.50 for 5 ounces what is the unit rate of that
    9·2 answers
  • How to i solve number 9
    6·2 answers
  • 3. A penny is made by combining 0.1 g of a copper alloy that costs $5.50 per kilogram (1000 grams) with
    5·1 answer
  • Write a ratio to express the following statement for every four legs on cats on Main Street there is one tail
    8·1 answer
  • Please help!!!!!!! I only have 20 minutes left!!
    11·1 answer
  • A new car is purchased for 20000 dollars. The value of the car depreciates at 12. 5% per year. What will the value of the car be
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!