Step-by-step explanation:
The number of people to paint the bridge is inversely proportional to the number of hours it takes.
(If there are more people, it will take less time etc.)
9 people can paint the bridge in 5 hours.
=> 2 people can paint the bridge in 5 * (9/2) = 22.5 hours.
Less workers = more hours
OR the answer might be worded as
More workers = less hours
If you divide the cost by the ounces, that will be the unit rate.
3.60 divided by 12 is 0.3 or 30 cents. 5 divided by 20 is 0.25 or 25 cents. 6.40 divided by 32 is 0.20 or 20 cents
Answer:
17+3/4
Step-by-step explanation: