1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kozerog [31]
3 years ago
12

1. Which is equivalent to this expression?

Mathematics
2 answers:
makkiz [27]3 years ago
8 0
A.
Hope this helped sjsujsjejejsjs
My name is Ann [436]3 years ago
5 0

Answer:

totyo drift

Step-by-step explanation:

You might be interested in
10) 9 people can paint a bridge in 5 hours,
ale4655 [162]

Step-by-step explanation:

The number of people to paint the bridge is inversely proportional to the number of hours it takes.

(If there are more people, it will take less time etc.)

9 people can paint the bridge in 5 hours.

=> 2 people can paint the bridge in 5 * (9/2) = 22.5 hours.

8 0
3 years ago
Select the statement below that correctly describes the relationship between the number of workers and the hours that they work.
oee [108]

Less workers = more hours

OR the answer might be worded as

More workers = less hours

6 0
2 years ago
True or False?
neonofarm [45]
FALSE!\\The\ segments\ below\ couldn't\ form\ a\ triangle.\\\\a,b,c-lengths\ sides\ of\ a\ triangle,\ then:\\\\a+b > c\\a+c > b\\b+c > c\\\\Here:a=9;\ b=4;\ c=15\\\\a+b=9+4=13 < 15!!!!
7 0
3 years ago
Answer the three questions pls
Mila [183]
If you divide the cost by the ounces, that will be the unit rate.
3.60 divided by 12 is 0.3 or 30 cents. 5 divided by 20 is 0.25 or 25 cents. 6.40 divided by 32 is 0.20 or 20 cents
8 0
3 years ago
Write an expression for the calculation 17 added to 3 and then divided by 4
gregori [183]

Answer:

17+3/4

Step-by-step explanation:

6 0
4 years ago
Other questions:
  • Find the outlier in the data: 32, 40, 34, 31, 20, 36, 40, 31. How does the outlier affect the mean?
    8·1 answer
  • PLS HELP ASAP! 10 points given xx
    10·2 answers
  • Sam puts 14 coins into 4 different rows. The first row has 3 more coins than the second row. The second row has 1 coin less than
    12·2 answers
  • Emily rented a bike from kaylas bikes. It cost $15 plus $5 per hour.
    8·1 answer
  • The average weight of a baby at birth is 7 pounds. how many ounces is the average weight of a baby?
    8·2 answers
  • Five hundred and nine divided by three
    15·1 answer
  • Convert 100 mph to feet per second
    6·1 answer
  • Games at the carnival cost $2.50 each. The prizes awarded to winners cost $135.00. How many games must be played to make at leas
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to 36x² - 25?
    8·1 answer
  • What can you prove congruent from your given
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!