1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
3 years ago
11

1) Considered x + y - 1 and x²y - 8x - 8y = 17 Factor the first member of this equation and the x² value (with resolution)

Mathematics
1 answer:
Gennadij [26K]3 years ago
3 0
Ziro
a and b are the same
You might be interested in
Is the unit price of cantaloupe is 0.65 per ounce in Sally pays $1.95 for a cantaloupe how many pounds did she have her cantalou
Bumek [7]
So the cantaloupe she has is 3 ounces as 195 / 65 = 3 , and 3 ounces is equal to 0.1875 pounds as there are 16 ounces to a pound
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve for x.
Ivanshal [37]

Answer:

x = -3.25

Step-by-step explanation:

2/5 = 0.4

0.4x - 0.2 = -2(3/4)

-2(3/4) = -2/1 * 3/4 = -6/4

0.4x - 0.2 = -6/4

Convert to fraction

2/5x - 1/5 = -6/4

Add 1/5 to both sides

-6/4 + 1/5 = -30/20 + 4/20 = -26/20

2/5x = -26/20

Convert to decimal

0.4x = -1.3

-1.3/0.4 = -3.25

x = -3.25

8 0
2 years ago
2. The city council is planning a long narrow park with a playground at one end and a fountain at the other.
vivado [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Tina covers the floor of a room with carpeting. She uses carpet squares that measure one foot on each side. How many carpet squa
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

She need <u>96 square feet</u> carpet to cover the room.

Step-by-step explanation:

Given:

Tina covers the floor of a room with carpeting. She uses carpet squares that measure one foot on each side.

Now, to find carpet squares does she need to cover a room that 8 feet wide by 12 feet long.

So, the dimensions of room are:

Length = 12 feet.

Width = 8 feet.

Now, getting the area by putting formula:

<u><em>Area of room = Length × width</em></u>

Area\ of\ room = 12\times 8

Area\ of\ room=96\ square\ feet.

Therefore, she need 96 square feet carpet to cover the room.

3 0
2 years ago
Chris is at the deli and spent $13.65 for 1.75 pounds of turkey. What was the cost per ounce for turkey?
kvasek [131]

Answer:

0.4875 cents per ounce

Step-by-step explanation:

16 ounces per pound

1.75 lbs x 16 = 28 ounces

$13.65/28 ounces = .4875 cents/ounce

Check: 0.4875 cents x 28 ounces = $13.65

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the distance between-5 and 3
    6·2 answers
  • Which fraction is equivalent to 3/4+1/6
    14·2 answers
  • 4C2 + 6C + 3C2 - 2C - 3
    7·1 answer
  • How is a net useful when finding the surface area of prisms and pyramids
    5·1 answer
  • Through what faction of a circle did the minute hand turn
    8·1 answer
  • 64m = ______cm what is the anwser​
    10·2 answers
  • Break apart 213 into hundreds tens and ones
    7·2 answers
  • HELP ASAP
    9·1 answer
  • Three pigs entered a race around a track. Piggly takes 6 minutes to run one lap. Piglet takes 3 minutes
    11·1 answer
  • Which line is perpendicular to y=2x+3 and passes through the point (0, 5)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!