1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anzhelika [568]
3 years ago
11

The cost for a pack of

Mathematics
2 answers:
PilotLPTM [1.2K]3 years ago
8 0
The answer would be 2.80
Ymorist [56]3 years ago
3 0

Answer:

The unit price per padlock is $2.80.

Step-by-step explanation:

This question can be solved as a simple rule of three problem.

We have that 9 padlocks cost $25.20. How much does 1 padlock cost? So:

9 padlocks - $25.20

1 padlock - $x

9x = 25.20

x = \frac{25.20}{9}

x = 2.80

The unit price per padlock is $2.80.

You might be interested in
12598 round to the nearest thousand
MakcuM [25]
12598 rounded to the nearest thousands is 1260
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Measure the width of the paper clip to the nearest millimeter
Elenna [48]

Answer: 4/10

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jim is M years old. His daughter is 21 years yonger than him. How old is Jim's daughter. Express your answer in terms of M.
Liula [17]

Answer:

M-21=

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cube has a volume of 125 cubic inches. What is the length of each edge?
Bingel [31]

The formula for the volume of a cube is V = a^3.

We know the volume is 125 cubic inches.

125 = a^3

Take the third square root

5 = a

The length of each edge is 5 inches

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mr. Lee bought rock to landscape around his house. He bought seven ton of rock for $151.13. How much did the rock cost per ton?
Mazyrski [523]

Answer:

A. $21.59

Step-by-step explanation:

$151.13 ÷ 7 tons= $21.59 each per ton

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • View Lab
    6·2 answers
  • The sum of two numbers is equal to 495. The last digit of one of them is zero. If you cross the zero off the first number you wi
    7·2 answers
  • You have just opened a small business selling sports equipment . You are packaging basketballs inside boxes that are cubes . The
    6·1 answer
  • Please help algebra II
    9·1 answer
  • Answer number 2 for me plz and thank you
    10·2 answers
  • Please help! math! 10 points was the max:( <br> will give brainliest!!
    10·2 answers
  • Write an equation to represent the following statement.The sum of j and 47 is<br> 55.
    5·1 answer
  • Select all of the expression that are equivalent to 4(3x + 14y)
    12·1 answer
  • If the simple interest on ​$1000 for 9 years is ​$630​, then what is the interest​ rate?
    9·2 answers
  • Find the unit rate. $9.30 for 3 gallons
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!