N = x/y because its in the middle
The unit rate for the 1st one is: $0.19 / ounce
The unit rate for the 2nd one is: $0.16 / ounce
The 36 ounce box would be the better buy because it is less per ounce than the 24 ounce box
Answer: -9°F
Step-by-step explanation:
From the question, we are told that the temperature at 6:00 am was -12 Fahrenheit and that the temperature increased by 1/2 Fahrenheit each hour for 6 hours.
The temperature, in degrees Fahrenheit, at noon would be:
= -12°F + 1/2(6)
= -12°F + 3°F
= -9°F
Answer:
G) 16.6
Step-by-step explanation:
We can use the pythagoriam theroem to solve the problem


+ 49 = 324
= 275
a = 16.6
I think it may be the ability to get the correct/same answer (percision) to within 40 feet.