1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AVprozaik [17]
3 years ago
11

package of 18trading cards for ​$4.86Use pencil and paper. Explain how you can tell that the unit price per card is less than​ $

1. What is the unit price per​ card?
Mathematics
1 answer:
Elodia [21]3 years ago
4 0
You have to divide 4.86 by 18 and that gives you.........

You might be interested in
Find the selling price of a book with an original price of $49.95 and a 5% tax rate.please be specific on how the answer is the
borishaifa [10]

Step-by-step explanation:

$52.45

49.95×.05

then add that result to 49.95= answer

3 0
2 years ago
A right triangle has a hypotenuse of 10 feet and a leg of 6 feet. What is the length of the other leg?
Artemon [7]

Answer:

The other length of the leg is <em>8 feet.</em>

Step-by-step explanation:

To find the answer we have to find what<em> 10</em> and <em>6 is squared.</em>  <em>10 x 10 = 100</em>.  

<em>6 x 6 = 36.  </em>Now since we are trying to find the length of the other leg, we will <em>subtract 100 from 36</em> and we get <em>64</em>.  Then for the last step, we will figure out what number<em> squared equals 64.</em>  Because 8 x 8 = 64, <em>8 is our answer.</em>

3 0
2 years ago
Help I just not that smart ​
Lubov Fominskaja [6]

Answer:

1\frac{1}{9}  gallons of paint

Step-by-step explanation:

paint =

2/3 ---- 3/5

x ----  1

x = \frac{\frac{2}{3} }{\frac{3}{5} } =\frac{(2)(5)}{(3)(3)} =\frac{10}{9}

x=1\frac{1}{9}

Hope this helps

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP! ! ! urgent!
sertanlavr [38]

Answer:

6(\frac{1}{3} \times\frac{7}{5} )=(6\times\frac{1}{3} )\frac{7}{5}

Answer: B

<u>-------------------------</u>

Hope it helps...

Have a great day!!

8 0
3 years ago
Need help ASAP ITS DUE SOON PLEASE AND SHOW WORK !!!
kumpel [21]

Answer:

33.51032

Step-by-step explanation:

Because equation is 3/4 times r to the 3 power times pi

2 to the 3 power=8

8 times 3/4=32/3

32/3 times pi = 33.51032

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • The expression 17n+11 represents the perimeter of a triangle. The other two sides measure 4n+5 and 5n+6. A simplified expression
    7·2 answers
  • Which of the following expressions are equivalent to 6+(-4)-5? (2 answers)
    6·1 answer
  • From a class of twenty students, how many different ways can the 1 , 2 , and 3rd students be chosen?
    7·1 answer
  • 8 1/6 - 2 7/8 = <br><br> BRAINLIEST
    15·2 answers
  • PLEASE HELP ME I DONT UNDERSTAND
    9·1 answer
  • Pls help meeee. Given 2
    13·2 answers
  • Simplify the following expression.
    5·1 answer
  • The number of employees working for Sprockets R Us in 2005 was 8110, with an expected decrease of 0.5% per year. At the rate of
    7·1 answer
  • 6(-3) exponets 2 + 4(7)
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!