1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Aliun [14]
3 years ago
6

Please help my geometry assginment, brainly if answer properly

Mathematics
1 answer:
QveST [7]3 years ago
5 0

Answer:

Please mark me brainliest     :)   Hope it helps

Step-by-step explanation:

So basically, since CD and AB are parallel, that means that angle2 and angle3 are similar, due to the corresponding angle postulate. Furthermore, it is given that AG and CE are similar, so angle1 and angle2 are similar on the same principle.

This means that angle3 and angle4 are similar, since it is given that angle1 and angle4 are similar. A bisecting line divides a whole angle into two, equal value angles, and since ECF is composed of angle3 and angle4, and angle3 and angle4 are the same value, that means the line that forms angle3 and angle4 is bisecting the ECF, therefore CD bisects ECF.

You might be interested in
Write an equation in point-slope form of the line that passes through the points
Aleksandr-060686 [28]

Hello!

Step-by-step explanation:

Slope: \frac{Y^2-Y^1}{X^2-X^1}=\frac{rise}{run}

\frac{(-2)-(-4)=-2+4=2}{3-2=1}=\frac{2}{1}=2

<u><em>Answer: 2</em></u>

<u><em>Slope is 2.</em></u>

Hope this helps!

Thanks!

-Charlie

Have a great day!

:)

:D

4 0
3 years ago
Which is heavier: a ton of bricks or a ton of feathers (My points I still have 1600 points to gooo)
Anni [7]
There the same weight lol
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Four pairs of shoes cost $80 what is the cost of seven pairs of shoes
anzhelika [568]

80 divided by 4 is 20

$20 times 7 shoes is

$140

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you help me ( 25 points) asap
BartSMP [9]
A.
estimate: 8/5
quotient:1.6

b.
estimate: 7
quotient: 7

c.
estimate: 15/2
quotient:7.5
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate <br><br> $28 for 7 people
Vlad1618 [11]

Answer: 4 dollars per person .  that would be it .

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The expression 20l + 25g - 10, gives the number of dollars that Josie makes from mowing l lawns and raking g gardens. How many d
    13·2 answers
  • The owner of a video game store creates the expression −2x2 + 28x + 20 to represent the store's weekly profit in dollars, where
    6·1 answer
  • For which polygon is the sum of the interior angles equal to 720? A: quadrilateral B: pentagon C: hexagon D: septagon
    12·1 answer
  • Which shape can have only one symmetry line?
    13·2 answers
  • What is the missing number in this pattern?<br> 1, 4, 9, 16, 25, 36, 49, 64, 81,
    14·1 answer
  • Which set shows some of the solutions to 4y&gt;12?
    6·1 answer
  • PLEEASE HELP ME IM RUNNING LATE<br><br> If mC = 49 , find the values of x and y.
    13·1 answer
  • The spinner below is spun then the a month of the year is randomly selected. Find each probability
    8·2 answers
  • Is f(x)=6x2-13 one to one function? Show with full process
    11·1 answer
  • The table represents a bicycle rental cost in dollars as a
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!