Answer:
2/4-5
Step-by-step explanation:
Answer:
2x³ + 11x² + 8x - 16
Step-by-step explanation:
Multiply:
(x + 4) (2x² +3x - 4)
2x³ + 3x² - 4x + 8x² + 12x - 16
Combine like terms:
2x³ + 11x² + 8x - 16
Answer:
<h2>1/4</h2>
Step-by-step explanation:
Area of a circle is given as πr² and its circumference is expressed as 2πr.
If the babylonians determined the area of a circle by taking it as equal to the square of the circle’s circumference then;
Area of circle = (circumference of a circle)²
πr² = (2πr)²
πr² = 4π²r²
Dividing both sides of the equation by πr² we have;

The value of π this yields is 1/4
Answer:
$16152.5
0
Step-by-step explanation:
If seeds are 8 per pound then you need to find the unit rate and make a proportion with how much she spent. So you can make a ratio of 1(pound) / $8 compared to x(pounds) / $10. Then, cross-multiply.
10 = 8x. Divide both sides by 8
10/ 8 = x Simplify the fraction
1 1/4 = x
So, she bought 1 1/4 pounds of seeds