1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lyrx [107]
3 years ago
6

((Please help)) Sales Price $21, 30% off Find Regular Price

Mathematics
2 answers:
Elan Coil [88]3 years ago
8 0

Answer: Original/regular price= $30

Step-by-step explanation:

Make an equation

x(0.7)=21

(Why 0.7, because since it’s 30 percent off and every percent is 100 so your technically paying 70 percent of the regular price)

Simplify the equation:

21/0.7=30

X=30

DedPeter [7]3 years ago
5 0

Answer:

I think the anser maybe 17 don't trust me bc im not quit sure

You might be interested in
9.
Yanka [14]
I’m not sure if I get the question, but the second one would be a fact and the others are all statements. I hope this helps :)
5 0
3 years ago
Write an expression for the sequence of operations described below. multiply 3 by t, triple the result, then raise what you have
Nadusha1986 [10]

Answer: 43046721(t^8)

Step-by-step explanation:

So first, multiply 3 by t to get 3t. Then, multiply it again by 3 to get 9t. Raise it to the 8th power to get (9^8)(t^8). This gives you 43046721(t^8)

4 0
3 years ago
Huong had $23 to spend on six notebooks. After buying them she had $11. How much did each notebook cost?
Nataly [62]
23-11=12
She spent $12 on notebooks, and she bought six notebooks.
12/6=2

Each notebook costed $2.
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Three times a number increased by ten equal to twenty less than six times a number . find the number​
kiruha [24]

Answer:

the number is 10

Step-by-step explanation:

3x + 10 = 6x-20

20+10=6x-3x

30=3x

x=10

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is -83 + 21 positive or negative?​
Morgarella [4.7K]
It will be
Negative
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me with this problem like the whole thing
    10·1 answer
  • 2x+3y=4<br><br>This is not slope btw 
    10·2 answers
  • 2/3 is less than 4/5 true or false
    7·2 answers
  • Tamika wants to double the volume of a square pyramid. What should she do? a-Double the height and the sides of the square.
    7·2 answers
  • The cost of carpeting a square yard is $8.60. How much does it cost to carpet 9.7 square yards?
    12·1 answer
  • Of all seventh-grade students at hart middle school, 0.3% of the students own a pet iguana. If there are 610 seventh-grade stude
    14·1 answer
  • At the Virgin Music store in Times Square, 60 people entering the store were selected at random and were asked to choose their f
    9·1 answer
  • 3/7​% of a quantity is equal to what fraction of the​ quantity?
    14·1 answer
  • Is this graph shown below a proportional or non proportional linear relationship
    12·1 answer
  • B. If Café Mocha charges $1.98 for each cup of coffee, how
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!