1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
leonid [27]
3 years ago
9

Montrell went to the store to purchase a bag of flamin' hot Cheetos. One bag of chips was $3.39 for 9 oz. What is the unit rate?

Mathematics
2 answers:
castortr0y [4]3 years ago
5 0

Answer:

$0.37  per oz

Step-by-step explanation:

Unit rate

<u>9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost: </u>

  • $3.39/9 = $0.37  per oz of chips
densk [106]3 years ago
4 0

Answer:

$0.37  per oz

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A dance studio offers ballet and hip-hop classes. The studio has 8 ballet classes for every 12 hip-hop classes. How many hip-hop
olga nikolaevna [1]
I think the answer is 1.5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ALGEBRA 2 <br> Question is on the photo below
Sedbober [7]

Answer:

The value of f(x) - g(x) is:

f(x) - g(x) =  2x² + 6x - 4

Step-by-step explanation:

Given

f(x) = 3x² + x - 3

g(x) = x² - 5x + 1

To determine

f(x) - g(x)

Using the formula

f(x) - g(x) =  3x² + x - 3 - ( x² - 5x + 1)

              = 3x² + x - 3 - x² + 5x - 1

              = 2x² + 6x - 4

Therefore, the value of f(x) - g(x) is:

f(x) - g(x) =  2x² + 6x - 4

6 0
3 years ago
1. If = 1, = −2 = −1 then find the value of the following
Mariana [72]

Answer:

hope its helpful......

5 0
3 years ago
What is the answer to this equation? Must solve for x.<br> x+5=12x−4
natulia [17]

Answer:

x = 9/11

Step-by-step explanation:

x + 5 = 12x - 4

Subtract x from both sides

x + 5 - x = 12x - x - 4

        5   = 11x - 4

Add 4 to both sides

      5+ 4 = 11x - 4 + 4

            9 = 11x

Divide both sides by 11

         9/11 = 11x/11

          9/11 = x

x = 9/11

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Points!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
-Dominant- [34]

Answer:

thanks

Step-by-step explanation:

:)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please answer this correctly. if its spam or wrong i report correct you get brainliest
    15·1 answer
  • Rod is paid an overtime rate of $25 per hour after year and just basic wage of $600 per week write an equation in slope intercep
    5·2 answers
  • What is the length of the altitude of the equilateral triangle below
    12·2 answers
  • Determine whether the following statement is true or false.
    5·1 answer
  • Burton Bush wants to retire in Arizona when he is 80 years of age. Burton, who is now 55, believes he will need $400,000 to reti
    7·1 answer
  • What is the slope of a line that is perpendicular to the line: -4x + 6y = -1 ?
    7·1 answer
  • Please help, I need the answer:
    5·1 answer
  • Need help with school
    7·1 answer
  • Sara needs to take a taxi to get to the movies. The taxi charges $6 for the first mile, and then $2.75 for each mile after that
    15·2 answers
  • In the Ambrose family, the ages of the three children are three consecutive integers. If
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!