Answer:
$0.37 per oz
Step-by-step explanation:
Unit rate
<u>9 oz costs $3.39 and 1 oz of chips cost: </u>
x - 6
—————
x + 5
4c < 28
divide by 4 both sides
x < 7
i think it 5rad3