1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
3 years ago
14

2) Caculate the unit rate. Paying $28 for 8 pounds of pears. What is the cost per pound of pears?

Mathematics
2 answers:
jeyben [28]3 years ago
5 0

Answer:

28/8=3.50

Step-by-step explanation:3.50 per pear.

I am Lyosha [343]3 years ago
4 0

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is the measure of angle X?<br><br> Enter your answer in the box.<br><br> M
slava [35]

Answer:

x = 47

Step-by-step explanation:

Every triangle's interior angles add up to 180°.

Let's make an equation.

x + 102 + 31 = 180

x + 133         = 180

x                   = 47

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I want yall to get brainly points wahts 2x5 i know it equals 10 answer it tho
MakcuM [25]
The answer to 2x5 is 10 lol
3 0
2 years ago
Is the following shape a square? How do you know
DENIUS [597]
No, because all sides are not congruent. The answer is B.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!!!!!!!!!
Pani-rosa [81]

Answer:

750 Ml

Step-by-step explanation:

5.25L ÷ 42 = 0.125L

1 Liter = 1000 Mililiter

0.125 × 1000 = 125

125Ml × 6 = 750Ml

6 0
2 years ago
Jim earned $700 this week. This was $20 less than four times the amount he earned last week. Which equation, when solved for x,
joja [24]

Answer: Your answer is d because if you solve for x you will get 180 and if you plug 180 into the equation it equals 700.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A zoo has 15 Emperor penguins. The Emperor penguins make up 30% of all the penguins at the zoo
    11·1 answer
  • A train travels 190 km in 3.0 hours and then 120 km in 2.0 hours. What is its average speed?
    6·1 answer
  • We have just moved to geometry. <br> Any help? <br><br> This is just practice as well
    14·1 answer
  • suppose you earn $6 per hour at your part time job. What will your new hourly rate be after a 2.5% raise.
    13·2 answers
  • Find the surface area
    12·1 answer
  • How do i do this equation <br> -3(-2y-4)-5y-2=
    10·2 answers
  • Mary drove from her home to the library. After she left the library, she drove to the park. After that, she drove home. The map
    8·1 answer
  • What is the sum of the one hundredth of 25, one tenth of thirty and one thousandth of 60?
    12·1 answer
  • Divide 320 into 8 equal groups
    11·1 answer
  • 8. If you add one fifth of a number to that number itself, you get 42. What is the number?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!