1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UkoKoshka [18]
3 years ago
9

At the store you can buy 11 oranges for 4.29. what would the cost of 17 oranges be ?

Mathematics
1 answer:
Iteru [2.4K]3 years ago
5 0

Answer:

6.63

Step-by-step explanation:

Cost of 11 oranges = 4.29

Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39

Cost of 17 oranges = 0.39*17 =  6.63

You might be interested in
Marissa counted 29 coins in her change purse which contained d dimes and q quarters. The value of the coins is $5.00. How many d
SVETLANKA909090 [29]
15 dimes 14 quarters

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the value of each expression (-3)2
k0ka [10]

First you had to remove parenthesis first.

-3*2=-6

Multiply by the numbers.

3*2=6

Final answer \boxed{=-6}

6/3=2

2*3=6

6/2=3

Hope this helps!

And thank you for posting your question at here on brainly, and have a great day.

-Charlie

5 0
3 years ago
Can someone tell me the answer to this please???
romanna [79]
Measure of x is 74 degrees
4 0
2 years ago
The amounts of food waste generated in a region during two years were 37,500,000 tons and 30,400,000 tons. What was the total fo
alex41 [277]

Answer:

6.79 ⋅ 107

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
12n^2+48n = -n^3-64 factoring polynomial equations
xxTIMURxx [149]

Answer:

Step-by-step explanation:

12n2+48n=−n3−64

Step 1: Subtract -n^3-64 from both sides.

12n2+48n−(−n3−64)=−n3−64−(−n3−64)

n3+12n2+48n+64=0

Step 2: Factor left side of equation.

(n+4)(n+4)(n+4)=0

Step 3: Set factors equal to 0.

n+4=0

n=−4  

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Five times a number is the same as 30 more than 8 times the number. Find the number
    6·2 answers
  • 3√10 x 2√15 = <br> i need the steps too please it’s for algebra 2.
    15·1 answer
  • The answer to this question<br> Is beyond my knowledge can you explain
    7·2 answers
  • Solve the equation. <br><br><br> 3p/8-13=-25
    11·2 answers
  • Which metric unit would be best to measure the volume of water in a swimming pool?​
    9·1 answer
  • A quantity and its 2/3 are added together and from thesum 1/3 of the sum is subtracted, and 10 remains.What is the quantity?
    8·2 answers
  • What are these numbers rounded to the nearest hundreds plz. Help
    6·1 answer
  • Sam tested every 50th candy bar from the assembly line to make sure there were enough peanuts in each bar. He found 15% did not
    5·2 answers
  • What is family ?<br><br><br><br>saw this is wuestion​
    6·2 answers
  • A person whose eyes are 5 feet above the ground is standing on the runway of an airport 100 feet from the control tower. That pe
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!