1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VARVARA [1.3K]
3 years ago
5

Jane is trying to estimate the average electric bill amount of people who live in Las Cruces in summer time. She randomly select

ed 10 houses from the map, and obtained their bill amounts from the electric company for the month of July, and they are listed as below:
135 265 215 103 156 203 125 156 230 241

Please help Jane to estimate the average electric cost amount of all residents in Las Cruces.
Mathematics
1 answer:
Lina20 [59]3 years ago
8 0

Answer:

The estimated average electric cost amount of all residents in Las Cruces = 182.9

Step-by-step explanation:

The bill amounts from the electric company for the month of July for 10 randomly selected houses from the map was obtained to be

135 265 215 103 156 203 125 156 230 241

Using the Central Limit theory, the mean of a sample extracted randomly from an independent distribution is approximately equal to the population mean of the independent distribution.

This means that the sample mean of a random sample extracted from the population is a good estimate of the population mean.

Sample mean ≈ Population mean

μₓ = μ

Mean = = (Σx)/N

The mean is the sum of variables divided by the number of variables

x = each variable

N = Sample size = 10

Σx = (135+265+215+103+156+203+125+156+230+241) = 1,829

Sample mean = (1,829/10) = 182.9

Population mean ≈ sample mean

Population mean ≈ 182.9

Hope this Helps!!!

You might be interested in
Find the value of x <br> x°<br> 100°<br> 135°
Charra [1.4K]

Answer:

Sqoo= 2 (100 + 999) - 5300 = 3 (100 + 999). Saoo=494,550 ... Find the values of x for which (fºg)(x) <(gºf)(x). f(x) = 2x – 1 g(x) = " x+1'47-1.

4 0
2 years ago
Can some one help list the ordered pairs from (least to greatest) :)
Andru [333]

Answer:

(-2, 4) (-2, 5) (0, 4) (4, 5)

3 0
2 years ago
Tyler used 17.04 gallons of gas. Maria used 6.2 times as many gallons of gas as Tyler. How many gallons of gas did Maria use?
Vesnalui [34]
In that problem you will have to multiply, we know that Tyler used 17.04 gallons of gas, and that Maria used 6.2 times as many gallons of gas. So we are going to multiply 17.04 x 6.2 and the answer is 105.648, so Maria used 105.648 gallons of gas.
8 0
3 years ago
Heyyy ummm... help??
atroni [7]

<u>T</u><u>h</u><u>e</u><u> </u><u>s</u><u>t</u><u>a</u><u>t</u><u>e</u><u>m</u><u>e</u><u>n</u><u>t</u><u>s</u><u> </u><u>t</u><u>r</u><u>u</u><u>e</u><u> </u><u>f</u><u>o</u><u>r</u><u> </u><u>t</u><u>h</u><u>e</u><u> </u><u>g</u><u>i</u><u>v</u><u>e</u><u>n</u><u> </u><u>f</u><u>u</u><u>n</u><u>c</u><u>t</u><u>i</u><u>o</u><u>n</u><u> </u><u>a</u><u>r</u><u>e</u><u>:</u>

  • f(0) =  \frac{3}{2}
  • f(4) =   \frac{7}{2}

I tried them all and these two were correct, their solutions are as follows:

= f(x) = 1/2x + 3/2

= f(0) = 1/2 × 0 + 3/2

= f(0) = 0 + 3/2

= f(0) = 3/2

= f(x) = 1/2x + 3/2

= f(4) = 1/2 × 4 + 3/2

= f(4) = 2 + 3/2

= f(4) = 4+3/2

= f(4) = 7/2

So, that's how these two are correct.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Brittany is making hair bows to sell at a craft show. Each hair bow requires 34 yard of ribbon. Brittany plans to make 50 bows.
Anna007 [38]

Answer:

37 1/2 yards

Explanation:

3/4 as a decimal is .75 so if you multiply 50 by .75 you'll end up with the answer of 37 1/2 yards.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Which expression below is equivalent to 2x + 8?
    11·1 answer
  • The original price af a shirt is $120, the percent of decimal is %80 what is that sale price?
    9·1 answer
  • SOS NEED HELP NOW WILL GIVE BRAINLYEST Identify the slope y=-1/2x+4
    7·1 answer
  • PLEASE HELP IN MATH . ( NEED EXPLANATION THANKS )
    7·1 answer
  • Dions grandmother is making a quilt using for small squares put together to form one large Square block how many different block
    5·1 answer
  • max scored 42 points in three games how many points would you expect him to score in a 11 game season​
    14·1 answer
  • If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?
    13·2 answers
  • What is the value of X?
    10·1 answer
  • $1.92 for 16 ounces of coffee how much money is one ounce <br>​
    15·2 answers
  • Which expression is equivalent to -6(-2+2x)?<br> O −4-12%<br> O −4+2%<br> O 4-12%<br> O 4+12%
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!