1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlekseyPX
3 years ago
15

I NEED THE ANSWER FAST PLZ!! What is the slope of this line?

Mathematics
1 answer:
Elina [12.6K]3 years ago
5 0

Answer:

the slope of this line is 0

hope it helps

Step-by-step explanation:

Is the horizontal line edging upward; that is, is it an increasing line? No, so its slope can't be positive. Is the horizontal line edging downward; that is, is it a decreasing line? No, so its slope can't be negative. What number is neither positive nor negative?

You might be interested in
Which situation can be represented by the equation 4d + 5 = 29?
lys-0071 [83]

Answer:

d=6

Step-by-step explanation:

subtract 5 from both sides

then simplify what you get

then divide both sides by 4

then simplify to get answer

4 0
2 years ago
A sequence is defined by the recursive function f(n+1)=f(n)-2 <br><br>If f(1)=10 what is f(3)?
DENIUS [597]

Answer:

f(3) = 6

Step-by-step explanation:

Using the recursive rule and f(1) = 10 , then

f(2) = f(1) - 2 = 10 - 2 = 8

f(3) = f(2) - 2 = 8 - 2 = 6

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many ways can you make 65 cents using nickels dimes and quarters
Neporo4naja [7]

Answer:

14 ways in all.

Step-by-step explanation:

A. If you use 2 quarters, you have to make the remaining 15� with either no

dimes or 1 dime and the rest in nickels.

That's 2 ways.

B. If you use 1 quarter, you have to make the remaining 40� with either no

dimes, 1 dime, 2 dimes, 3 dimes or 4 dimes and the rest, if any, in nickels.

That's 5 more ways.  

C. If you don't use any quarters, you have to make the entire 65� with either

0, 1, 2, 3, 4, 5 or 6 dimes and the rest in nickels.

That's 7 more ways.  2+5+7 = 14 ways in all.

4 0
3 years ago
Find the unit price for each size of Jiffy peanut butter and determine which size is the better buy 18 oz. $3.28
Liono4ka [1.6K]
Price this per ounce
18oz = $0.182 per ounce
22oz =$0.181 per ounce
28oz =$0.174 per ounce
5 0
3 years ago
I need help with this question
katrin [286]
I’m pretty sure it would be C
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The population of a suburb grows at a rate proportional to the population. Suppose the population doubles in size from 3000 to 6
    14·1 answer
  • The four of you apply for summer jobs at a sports and news channel. The probability of success in getting the summer job is 0.1.
    7·1 answer
  • A) let f(x) = x + |2x − 5|. find all solutions to the equation f(x) = 4. (enter your answers as a comma-separated list. if an an
    15·1 answer
  • Need help with this problem
    12·1 answer
  • In a sale a clothes shop reduces its price by 35% a shirt usually costs $36 how much after the sale?
    14·2 answers
  • Divide( x power 4 +81) *(x+3)
    12·2 answers
  • The correct answer (reported to the proper number of significant figures) to the following is:(1712 - 1615) × (8.66 × 7.66) = __
    15·1 answer
  • The midpoint of a segment is ( 6, -6) and one endpoint is (13,-1). Find the coordinates of the other endpoint
    14·1 answer
  • How do you find the domain and range of an exponential function?
    14·1 answer
  • What is the area of this triangle in square units? 10 &amp; 7
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!