Answer:
hi
Step-by-step explanation:
first of all,we should do this:
1 year is 12 month
amd 4 year is 48 month(12×4)
then we must add 2 months (wich is given) to 48
He was 50 months old when he started school
and we should find how old is he now
11 ×12=132months
132+1=133months
133-50=83 ( he has been 83 months in school)
let's turn it to years 6 years 11 months
( for finding years you should divide 83 to 12)
hope it helps
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
Since RT bisects QRS
1/2 QRS = TRS
1/2 ( 9x+214) = -9x+53
Multiply each side by 2
9x +214 = -18x+ 106
Add 18x from each side
9x +214+18x = 106
27x +214 = 106
Subtract 214 from each side
27x = 106-214
27x =-108
Divide by 27
27x/27 = -108/27
x = -4
TRS = -9x+53
=-9 *-4 +53
= 36+ 53
=89
13x - y = 19
-y = - 13x + 19
y = 13x + 19
Answer:
$17.22 per foot
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the amount of money by the amount of feet. This will give you how much money per one foot.
310/18= 17.22222