1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SOVA2 [1]
3 years ago
15

A white label is wrapped around a rectangular box with square bases covers 80 percent of the lateral surface area of the box. Fi

nd the length x of the box.

Mathematics
1 answer:
Scrat [10]3 years ago
3 0

Answer:

The box is 7.5 in long.

Step-by-step explanation:

Calculate the total surface area of the sides of this box (neglecting the ends).

If the base is 3" by 3" and the length of the box is 6", then the total surface area (without ends) is 4 times 3" by x, or  12x in².  80% of this "lateral surface area" is 0.80(12x in²), or 9.60x in° and this 9.60x in² represents the surface area covered b y the label.  That label surface area is 4(3 in by 6 in), or 72 in²

Equating 9.60x in² and 72 in² and solving for x yields  x = (72 in²) / (9.60 in²:

x = 7.5 in

The box is 7.5 in long.

You might be interested in
Each question is worth 10 pts, I will do brainliest for the person who does both and follow pls help.
In-s [12.5K]

Answer:

1. 6

2.

pennies = 9

nickels = 5

quaters = 5

dimes = 10

Step-by-step explanation:

1.

18/3 = 6

as we know that there are 18 scoops, and 3 per icecream, we can divide the two to get the number of ice creams

2.

5n

#n = #q; #q = 2#d, this is a simple ratio, you just plug in the variables to get

5n = 5q = 10d = 15 coins

24 - 15 = 9 pennies

pennies = 9

nickels = 5

quaters = 5

dimes = 10

8 0
3 years ago
If 3 bags of chips cost $6.39, what is the unit ratio? Show your work please ^-^
KonstantinChe [14]

$6.39/3 bags = x dollars/1 bag

x dollars = $6.39/3 bags = $2.13 : 1 bag

5 0
3 years ago
GIVE ME THE ANSWER* due in 10 minutes
Vlad1618 [11]

Hello from MrBillDoesMath!

Answer:

35x - 600

Discussion:

Area of unshaed rectangle =

area of full rectangle - area of shaded rectangle =

35x - 600

Thank you,

MrB

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the highest 7th grade math class you can take?
NISA [10]

Answer:

honors

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Find the value of x
Tasya [4]

because its isosceles so 9+9=x²

and x equal

2√3

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Simplify. 1/4+4(1/2−3/4)^2 Enter your answer in the box.
    7·1 answer
  • you are buying a new shirt at the mall. It has a price of $59.99. you have a coupon for 20% off. In new jersey the sales tax is
    5·1 answer
  • How can the Pythagorean theorem be used to help classify triangles
    9·1 answer
  • If 8g=96, then g equals
    10·1 answer
  • a number is divided by 3 and the result is added to 1. the new result is doubled to give the final result 80. whats the number
    14·1 answer
  • Let p: A number is greater than 25.
    14·1 answer
  • Abby wants to use her savings of 1,325 to learn yoga. The total charges to learn yoga include a fixed registration fee of $35 an
    12·2 answers
  • 1+log2=log(x+1)<br><br> I know that x=19 but how do you get 19?
    5·1 answer
  • Been stuck on this one for a while will give brainiest plus this question is worth 20 points im desperate
    9·1 answer
  • Evaluate 4+(7-5) <br><br>please help,y'all lol ​
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!